13 Mai 2010
872 Vizualizari | 0 Comentarii
Atletico Madrid a castigat aseara prima editie de Europa League, dupa ce a învins-o pe Fulham cu 2-1 în finala disputata la Hamburg. Este al doilea trofeu european pentru spanioli, care în 1962 cucerisera Cupa Cupelor.

Atletico si-a respectat statutul de favorita a finalei si a început în forta partida: Forlan a tras în bara în minutul 12 si Reyes a executat perfect o lovitura libera, însa Fulham a fost salvata de Schwarzer. Trio-ul de vedete al lui Sanchez Flores a functionat perfect în minutul 32. Reyes a driblat jumatate din echipa lui Fulham, i-a trimis mingea în careu lui Aguero, care i-a pasat perfect lui Forlan. Atacantul uruguayan a evitat bara de aceasta data si a marcat. Toata lumea astepta sa vada ce minuni mai poate face Fulham, surpriza sezonului în Europa. Iar asteptarea nu a durat decat cinci minute. Simon Davies a restabilit egalitatea dupa o faza în care apararea lui Atletico a fost facuta mat de atacantii lui Hodgson. Englezii au mai dat semne de viata putin dupa începutul reprizei secunde. Primul maghiar dintr-o finala europeana dupa 25 de ani, atacantul Zoltan Gera, a ratat de doua ori sansa de a o aduce pe Fulham în avantaj. Apoi, "batranii" lui Hodgson si-au terminat bateriile. Media de varsta de 29,09 ani si-a spus cuvantul, iar favoritii lui Mircea Lucescu s-au asezat constiincios în defensiva si au scapat de fiecare data cu fata curata. Norocul sau Schwarzer au facut ca meciul sa intre în prelungiri, acolo unde s-a jucat dupa acelasi scenariu. Atletico a ratat în valuri, pentru a nu sta la mana hazardului la loviturile de departajare, si a fost rasplatita în minutul 116. Salvarea a venit tot de la Forlan, acelasi care marcase si la Liverpool golul calificarii în finala

Page time :0.1383 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019094 (s)