17 Februarie 2010
934 Vizualizari | 0 Comentarii
Wayne Rooney
Manchester United a învins-o pe AC Milan, 3-2, aseara pe "San Siro", în prima mansa a optimilor Ligii Campionilor. Rooney nu l-a dezamagit pe Ferguson, care prezicea înaintea meciului ca atacantul sau va fi eroul serii. "Wayne Rooney este pentru United la fel de important cum a fost David Beckham. Rooney marcheaza exact cand trebuie", spunea Sir Alex Ferguson înaintea meciului cu AC Milan. Batranul tehnician a dovedit înca o data ca are dreptate. Atacantul de numai 1,78 metri înaltime a redus la tacere întregul "San Siro", dupa ce a marcat doua goluri cu capul. Bannerul urias al suporterilor italieni, pe care scria "Avem 110 ani de istorie, trebuie sa luptati pentru glorie!", i-a impulsionat pe elevii lui Leonardo. Ronaldinho a deschis scorul chiar în minutul trei, dintr-o pasa excelenta a lui Beckham, care a jucat aseara primul sau meci împotriva echipei care l-a consacrat ca fotbalist. Englezul a disparut apoi din joc, fiind înlocuit cu Seedorf în partea a doua. Paul Scholes a restabilit egalitatea în minutul 36, cand l-a pacalit pe Dida cu un sut slab din fata portii. Wayne Rooney a avut opt minute de glorie, în care a marcat de doua ori, de fiecare data cu capul. Meciul parea decis, însa milanezii au terminat meciul la fel cum l-au început: în careul lui United, de unde Seedorf a redus diferenta si a stabilit scorul final, 2-3. Carrick a luat "rosu" în ultimul minut si va lipsi în meciul retur de pe "Old Trafford".