Video superb: TOP 3 faze memorabile vizibile la Mondial

14 Iulie 2010
799 Vizualizari | 0 Comentarii
1. K1 cu De Zeeuw si Caceres

Unul dintre cele mai dureroase momente de pe parcursul Cupei Mondiale s-a defasurat în semifinala dintre Uruguay si Olanda. In prima repriza a confruntarii Martin Caceres i-a aplicat o lovitura în figura olandezului Demy De Zeeuw, printr-un procedeu demn de sporturile de contact. In ciuda loviturii puternice, jucatorul batav a ramas pe teren pana în minutul 45, dar nu a mai revenit de la vestiare si în partea a doua, fiind înlocuit de antrenorul "portocalei mecanice".

2. Golul-fantoma al Angliei

Este una dintre fazele care au adus în discutie introducerea probei video în arbitraj. Lampard a înscris un gol "fantoma" la prima vedere, în partida contra Germaniei, arbirii anuland reusita englezului. Reluarile au demonstrat ca trupei lui Capello nu i s-a acordat un gol valabi, iar nemtii s-au impus cu un categoric 4-1 si au obtinut accesul în sferturi.

3. Suarez, eroul Uruguayului

Luis Suarez a devenit erou în Uruguay dupa ce a comis un hent pe linia portii în meciul cu Ghana din sferturi, refuzandu-le astfel africanilor victoria în ultimul minut al ultimei reprize de prelungiri. Gyan a ratat penalty-ul dictat de arbitru, iar sud-americanii s-au calificat dupa executarea loviturilor de departajare, demonstrand ca sacrificiul lui Suarez, care nu a putut evolua în semifinale, nu a fost în van.

Page time :0.1233 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013080 (s)