1 Aprilie 2010
821 Vizualizari | 0 Comentarii
Arsenal a renascut în ultimele 20 de minute ale meciului tur de aseara din sferturile Ligii Campionilor, reducand un handicap de doua goluri în fata Barcelonei si scotand in extremis un egal pe teren propriu, scor 2-2. In primele 15-20 de minute de pe "Emirates", tunari au fost doar catalanii. Barcelona a ratat cat pentru cateva meciuri, dupa ce spaniolul din poarta lui Arsenal, Almunia, a aratat din nou de ce se autopropune de ceva timp pentru postul de goalkeeper al nationalei Angliei, tara sa de adoptie. Necazurile lui Wenger au continuat: Arsavin si Gallas, accidentati, au fost schimbati înca din prima repriza. Echipa lui Guardiola avea la un moment dat, pe finalul primei parti, o posesie incredibila, de 72%, asa ca la pauza pe tabela londoneza trebuia sa scrie Almunia - Barcelona 0-0. Nici bine nu începuse a doua repriza ca îngerul s-a transformat în demon. Acelasi Almunia a demonstrat si altfel de ce ar putea juca în poarta Angliei: nu a luftat ca Robinson, nici nu si-a bagat mingea în plasa precum Carson, dar a avut o iesire hazardata în careu, iar ezitarea sa a fost speculata printr-un lob de Ibrahimovic (0-1, minutul 46). Si tot Zlatan i-a pacalit pe fundasii lui Arsenal, sutul sau imparabil transformandu-se într-un 2-0 just ('59). Daca nu marcheaza Messi, o face Ibra! Londonezii erau la pamant, iar Wenger a aruncat ultima carte, Walcott, care a redus din diferenta la trei minute dupa ce intrase pe gazon (1-2, '69). Iar manjii de la Arsenal au renascut. Centralul Busacca l-a eliminat pe Puyol si a acordat un penalty despre care se va scrie mult. Fabregas a transformat pentru 2-2 în minutul 85, iar finalul a devenit unul nebun. Returul de pe "Camp Nou" se anunta la fel.

Page time :0.5008 (s) | 22 queries | Mysql time :0.306800 (s)