Vinul de Porto a fost mai bun decat sucul de portocale

1 Iulie 2004
700 Vizualizari | 0 Comentarii
•Portugalia - Olanda 2-1, (1-0), in prima semifinala a turneului final Euro 2004 •Astazi se va disputa cea de-a doua semifinala, dintre Grecia si Cehia •Olandezii au contestat arbitrajul suedezului Frisk, care le-a anulat, corect insa, un gol in minutul 39 •Cel mai bun jucator al partidei a fost capitanul Luis Figo, contestat de toata lumea pentru prestatia din primele patru jocuri la Euro Caseta tehnica a jocului: Portugalia - Olanda 2-1 (1-0) Marcatori: Ronaldo ('26), Maniche ('58)/J. Andrade (autogol '63) Formatii: Portugalia: Ricardo - Miguel, Jorge Andrade, Ricardo Carvalho, Nuno Valente - Ronaldo ('68 Petit), Maniche ('88 Couto), Costinha, Deco, Figo - Pauleta ('75 Nuno Gomes). Antrenor: Luis Felipe Scolari Olanda: Van der Sar - Reiziger, Stam, Bouma ('56 Van der Vaart), Van Bronckhorst - Davids, Seedorf, Cocu - Overmars ('46 Makaay), Van Nistelrooij, Robben ('81 Van Hooijdonk) Antrenor: Dick Advocaat Arbitri: Anders Frisk, Kenneth Petersson, Peter Ekstrom (toti din Suedia) Cartonase galbene: Nuno Valente, Ronaldo, Figo/Overmars, Robben Stadion: Jose Alvalade - Lisabona Spectatori: 52.000 Jucatorul meciului: Luis Figo La finalul unui meci superb, Portugalia a reusit aseara sa se califice in finala Campionatului European de fotbal, devenind astfel prima tara organizatoare care se califica in ultimul act al competitiei. In fata a peste cincizeci de mii de suporteri fanatici, trupa pregatita de Felipe Scolari a reusit o partida buna, trecand de Olanda cu scorul de 2-1 si asigurandu-si biletele pentru finala din patru iulie. Inaintea acestei partide, Luis Figo declara despre jocul impotriva Olandei ca este cel mai important joc al carierei sale. Desfasurarea ostilitatilor in prima semifinala a turneului final a dovedit acest lucru. Toti jucatorii portughezi au jucat admirabil, castigand meciul mai mult cu inima, ambitia transmisa de tehnicianul Scolari spunandu-si, in final, cuvantul. Meciul a inceput frumos, cu ocazii la ambele porti. In minutul cinci, Deco a centrat de pe partea stanga, Pauleta a trecut pe sub minge si Van der Saar a retinut balonul cu dificultate. Sase minute mai tarziu vine replica batavilor, Cocu sutand in diagonala, putin pe langa poarta lui Ricardo. Aspru criticat de mass-media portugheza, Figo iese pentru prima oara la rampa in minutul 17, cand capitanul lusitan a reusit o cursa pe stanga, a centrat pana la Ronaldo, dar sutul portughezului s-a dus direct in bratele portarului Van der Saar. Cateva minute mai tarziu, Figo face din nou o cursa de exceptie in banda stanga, dupa care centreaza perfect in careu lui Pauleta, care a fost blocat insa in ultimul moment de fundasul Jaap Stam. Primul gol In minutul 26, arena lusitana a devenit un adevarat vulcan. Deco a executat un corner, tot de pe stanga, si Ronaldo, nemarcat in careu, a inscris cu capul din opt metri, mingea trecand printre Van der Saar si Davids, declansand fiesta portugheza. Replica batavilor nu se lasa mult asteptata si, in urmatoarele cinci minute, Seedorf si Van Nistelrooij trec cu putin pe langa egalare. Lusitanii nu s-au retras in aparare si, impinsi in fata de antrenorul Scolari, asalteaza poarta lui Van der Saar. Astfel, cu zece minute inainte de finalul primei reprize, Deco l-a angajat in adancime pe Maniche, acesta a centrat in careu si Van der Saar a respins incredibil sutul lui Pauleta, atacant care nu a inscris inca la acest turneu final. Olandezii reusesc egalarea in minutul 39, dupa o actiune a lui Overmars, dar arbitrul Anders Frisk anuleaza reusita lui Van Nistelrooij, pe motiv de offside. Ultima ocazie a primului act apartine tot gazdelor, care trec pe langa golul doi la o noua actiune superba a lui Figo, care a sutat superb cu stangul de pe partea dreapta, dar mingea a lovit transversala portii batave. Tactica lui Advocaat Dupa pauza, tot portughezii sunt in prim-plan, dar Pauleta a ratat cu putin golul desprinderii, la o mare gafa a lui Cocu. In minutul 58, Maniche reuseste o executie de-a dreptul senzationala, dupa un corner executat de Deco, balonul trimis cu efect din coltul careului de 16 metri oprindu-se direct in plasa portii lui Van der Saar, ramas stana de piatra la efectul pe care l-a luat mingea. Linistea portughezilor nu dureaza insa decat cinci minute, pentru ca Jorge Andrade inscrie in proprie poarta, la o centrare a lui Van Bronckhorst, si readuce speranta in inima olandezilor. Pana la final insa Olanda nu reuseste sa egaleze, in pofida faptului ca a dominat clar partida. Dimpotriva, ocaziile mai importante apartin tot lusitanilor, care pe contraatac rateaza golul desprinderii, prin Maniche si Deco. Degeaba s-a agitat tehnicianul olandez pe banca si i-a aruncat in lupta pe Van Hooijdonk si Van der Vaart, incercand sa impinga jocul spre poarta lui Ricardo, ca Portugalia nu a mai putut fi oprita din drumul spre finala. Ultimul fluier al arbitrului Anders Frisk ii arunca in culmea fericirii pe Figo si compania si ii trimite acasa pe olandezi, poate cea mai valoroasa echipa prezenta la acest turneu final. Astfel, Portugalia devine prima tara organizatoare care se califica in ultimul act al competitiei pe care o gazduieste, declansand fiesta pe strazile din Lisabona si din intreaga tara. De partea cealalta, Olanda pleaca inca o data inainte de vreme acasa, desi lotul lui Advocaat ii indreptatea pe batavi sa spere la castigarea trofeului. Portocaliii au platit insa tribut jocului pragmatic si poate prea defenisv ordonat de pe banca tehnica de un tehnician cel putin neinspirat, Dick Advocaat. Florin BRIAUR

Page time :0.1543 (s) | 22 queries | Mysql time :0.038100 (s)