Viorel Hizo si-a luat revansa in fata lui Porumboiu

14 Septembrie 2009
655 Vizualizari | 0 Comentarii
Ovidiu Herea
Spectacol total in Giulesti. Rapidul sI SC Vaslui au oferit celor cateva mii de spectatori din tribune o partida frumoasa, cu goluri care de care mai frumoase sI cu doua rasturnari de situatii. Pana la urma, Viorel Hizo si-a luat revansa in fata lui Adrian Porumboiu, cel care-l daduse afara de la Vaslui sI care l-a mai sI pacalit la bani sI Rapidul a castigat cu 3-2. Dupa un inceput echilibrat de meci, lipsit de faze importante dar cu un joc aprig, Vasluiul lui Cristi Dulca a reusit sa deschida scorul in Giulesti chiar in minutul 8. Fostul Farist Gerlem a executat excelent o lovitura libera din lateral stanga, mingea a ajuns la Nemanja Jovanovici care a prelungit excelent cu capul pe spate, fara sanse pentru Marinescu de a interveni. Rapidul a incercat sa dea replica prin Costin Lazar, care a sutat de doua ori consecutiv din interiorul careului, insa Kuciak a respins miraculos de fiecare data. Conform Onlinesport, la 10 minute de la deschiderea scorului, o faza copiata parca la indigo a adus egalarea pentru giulesteni. De aceasta data protagonisti au fost Spadacio si Ovidiu Herea, primul centrand din faza fixa de pe lateral pentru lovitura de cap a celui de-al doilea, care a trimis superb la coltul lung. Centrarile lui Spadacio au creat teroare pe tot parcursul meciului, in minutul 22 o alta minge trimisa excelent in careul lui Kuciak punandu-i pe moldoveni in incurcatura, portarul repsingand aiurea, insa Pavlovici a respins salvator din fata portii goale. Pericolul din partea vasluienilor a venit de cele mai multe ori de la Wesley Lopes, ale carui patrunderi superbe prin serii prelungite de driblinguri i-a intors pe toate partile pe fundasii giulesteni. Asa s-a intamplat si in minutul 27, cand brazilianul a patruns in viteza pe stanga si doar interventia in ultima clipa a lui Adrian Iencsi a facut ca sutul vasluianului sa se opreasca in plasa laterala. Desi au reusit sa egaleze, rapidistii au avut de indurat la pauza apostrofarile suporterilor, care n-au rezistat sa-si vada favoritii chinuindu-se.

Copos, contestat de fani

De nemultumirea fanilor n-a scapa nici George Copos, care a primit si o dedicatie din partea suporterilor printr-un mesaj afisat in startul partii secunde "Nu vei intelege Rapidu-n veci. Nu mai bine vinzi si pleci?". Dupa ce in minutul 61 Ionita a vazut cartonasul galben pentru o simulare grosolana in careul advers, acesta si-a cizelat stilul si in minutul 65 l-a pacalit pe Augustus Constantin sa acorde penalty, la o faza in care mai mult rapidistul a faultat in careul advers, decat portarul Kuciak. Insa portarul moldovenilor a reusit sa intinda o dreapta salvatoare la sutul slabut al lui Spadacio, pastrand scorul neschimbat. La faza imediat urmatoare, vasluienii au scapat pe contraatac, mingea a ajuns la Milisavljevici in careu care a trimis inteligent in marginea careului mic la Jovanovici, care a avut simpla misiune de a trimite in plasa, reusind dubla. Imediat, Viorel Hizo l-a trimis in teren pe Mugurel Buga ultimul jucator cu profil ofensiv pe care-l avea la dispozitie. Si mutarea s-a dovedit inspirata, cu un sfert de ora inainte de final atacantul revenit la Rapid aducand din nou egalarea pentru echipa sa. Cand toata lumea credea ca meciul se indreapta spre o remiza meritata, Silviu Balace a avut un moment de nebunie temporara in banda stanga a apararii oaspetilor, si a vazut al doilea galben pentru un cot in figura la Helder. Din lovitura libera care a urmat, fenomenalul Spadacio a centrat din nou ca in manual, Herea a deviat usor din careu mingea in bara, de unde aceasta a intrat in plasa prin spatele lui Kuciakl, pentru o victorie de senzatie a alb-visiniilor.

Page time :0.1424 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019182 (s)