Viorica Pavel continua sa faca furori

23 Februarie 2001
901 Vizualizari | 0 Comentarii
Evolutie meritorie in fief-ul campioanelor

•CFR - CSM Iasi XXI a cedat la Ramnicu Valcea cu scorul de 25 - 37 (11 - 20) •Bidirel a fost exclusa din lot

Miercuri seara, la Rm. Valcea, handbalistele antrenate de Veniamin Lupan au pierdut partida din cadrul etapei a VIII-a cu campioanele de la Oltchim, scorul final fiind 37 - 25 in favoarea gazdelor. Spre deosebire de meciul pierdut in etapa anterioara cu Rulmentul Brasov, iesencele au evoluat mult mai curajos pe terenul celei mai galonate echipe din tara, reusind sa inscrie mai multe goluri decat in partida sus-amintita, infrangerea fiind chai mai putin severa decat cea a rapidistelor in urma cu o etapa, pe acelasi teren. Cum era de asteptat, la CFR - CSM Iasi XXI a stralucit din nou interul stang Viorica Pavel, ex-rapidista marcand nu mai putin de 12 goluri. Din nefericire, tanara handbalista, care s-a acomodat foarte bine la Iasi, nu a fost ajutata de celelalte coechipiere, o alta fata in care antrenorul Lupan isi punea mari sperante, Anca Pinteala, reusind doar un singur gol. De cealalta parte, la Oltchim nu au evoluat mai multe jucatoare de baza, spre exemplu, Mihaela Gogarla, MVP-ul recentului Campionat European, urmarind partida din tribune, din cauza unei raceli. "Este adevarat, nu au jucat toate titularele la gazde, insa, si noi am evoluat mult mai bine decat in partida anterioara. Daca jucam asa si in meciul cu Brasovul, nu aveam nici un fel de emotii in a ne impune", a spus Veniamin Lupan.
Revenind la gruparea noastra, sa spunem ca a fost lipsita de aportul Alinei Bidirel, controversata handbalista absentand la ultimele antrenamente dinaintea plecarii la Rm. Valcea. "Dupa meciul cu Brasovul nu s-a mai prezentat la masa, si nici la antrenamente nu a mai venit. Am vorbit cu Poeana sa mearga acasa la ea si sa ia echipamentul. In prima faza nu a vrut sa-l dea, pentru ca, dupa o zi, sa vina la club si sa predea singura echipamentul. Eu am vorbit cu ea si i-am spus ca nu o mai inteleg. Cand a spus ca vrea sa plece la Deva, cand s-a intors si m-a rugat s-o primesc la echipa, iar acum, cand am nevoie de jucatoare, a plecat iar", a explicat Lupan.
In meciul cu campioanele, echilibrul a durat pana in minutul 10 al primei reprize, scorul in acel minut fiind 6 - 6. Pana atunci, iesencele au condus cu 1 - 0, dupa care s-a mers cap la cap. Prima repriza a fost destul de echilibrata, scorul fiind in minutul 17 favorabil cu doar doua goluri gazdelor, 10 - 8. De aici incolo, valcencele s-au distantat, intrand la pauza la adapostul unui avantaj consistent, scor 20 - 11. In repriza secunda, Viorica Pavel s-a distrat cu gazdele cateva momente, intr-un interval de doua minute, ieseanca marcand de patru ori consecutiv in poarta echipei lui Aurelian Rosca. "De la 23 - 12, Pavel a marcat patru goluri consecutiv si a dus scorul la 23 - 16, cand eram in minutul 38", adauga Veniamin Lupan, spunand ca Pavel este un real castig pentru Iasi, o jucatoare pe care si-ar dori-o multe grupari din prima liga.
Pentru CFR - CSM Iasi XXI au marcat Pavel 12, Moruz 3, Abalasei 2, Sandu 4, Pinteala 1, Grosu 3, iar pentru gazde au punctat Bora 6, Nitescu 5, Plokhova 5, Radcenko 5, Radoi 3, Varzaru 3, Stoica 3, Luca 3, Fedorneac 2, Urdea 2.
Rezultatele etapei a VIII-a: Otelul Galati - "U" Ursus Cluj: 23 - 20, ERA Baia Mare - Fibrex Nylon Savinesti: 25 - 27, Rapid CFR Bucuresti - "U" Remin Deva: 26 - 23, Rulmentul Brasov - Silcotub Zalau: 19 - 26, Hidrotehnica Petromin Constanta - RAT Antilopa Bucuresti: 26 - 20, Oltchim Rm. Valcea - CFR - CSM Iasi XXI: 37 - 25. In urmatoarea etapa, a IX-a, iesencele vor intalni pe teren propriu formatia la care activeaza sotia antrenorului Lupan, Rapid CFR Bucuresti, partida avand loc duminica, 25 februarie, de la ora 10.00, in Sala Polivalenta. Din cate se pare, Lenuta Lupan are sanse foarte mici de a evolua impotriva fostei sale echipe si a sotului sau, ea fiind inca in recuperare dupa o recenta intindere suferita in meciul din Cupele Europene cu Motor Zaporoje. Cat priveste meciul din etapa a X-a cu Silcotub Zalau, programat pentru data de 3 martie, acesta a fost devansat din cauza participarii echipei lui Gheorghe Tadici in Cupele Europene, urmand sa se desfasoare miercuri, 28 februarie.