Vis spulberat pentru Oltchim

10 Mai 2010
619 Vizualizari | 0 Comentarii
• Viborg HK - Oltchim Ramnicu Valcea, scor 28-21, în prima mansa a finalei Ligii Campionilor la handbal feminin • Handbalistele romance au avut o prestatie lamentabila, mai ales in a doua repriza a jocului din Danemarca, si mai au sanse minime sa mai castige trofeul • Partida retur se va disputa sambata seara, in Sala Polivalenta din Bucuresti Oltchim Ramnicu Valcea are sanse minime sa castige Liga Campionilor. Campioana Romaniei la handbal feminin a fost învinsa, sambata, la Herning, de formatia daneza Viborg HK, scor 28-21 (14-11), în mansa tur a finalei Ligii Campionilor. Balul a fost deschis de Narcisa Lecusanu, care a marcat primul gol al meciului. Viborg a ripostat rapid, dar a avut de alergat dupa egalare în urmatoarele minute, Oltchim avand initiativa (3-4, min. 6). Intr-un vacarm de nedescris, produs nu de cantecele celor peste 4 mii de fani nordici, ci de diferite instrumente, portarul Paula Ungureanu a reusit sa blocheze doua suturi consecutive ale vedetei de la Viborg, Bojana Popovici. Apararea prea agresiva a danezelor nu a fost iertata de arbitrii sarbi Nikolici-Stojkovici, Oltchim reusind sa ramana în avantaj, 5-6 ('11). Doua minute mai tarziu, Oltchim s-a detasat la doua goluri, 5-7, în acel moment auzindu-se si încurajarile celor aproximativ 500 de fani romani. Danezele au început sa protesteze la orice decizie a arbitrilor, dar si sa faulteze mult peste limita regulamentului. Pivotul Anja Althaus i-a aplicat un cot în ficat Narcisei Lecusanu, care a fost nevoita sa paraseasca terenul ('15, 7-7). Jocul de "sah" a continuat si la nivelul antrenorilor, care au facut tot timpul modificari pe linia de noua metri, rotind jucatoarele. Viborg a reusit sa revina la timona, 9-7 ('18), profitand de cateva atacuri ratate de echipa lui Radu Voina, dar si de laxitatea din aparare de pe flancul drept. Alte trei mingi pierdute de Oltchim l-au adus pe antrenorul Voina în pragul unei crize de nervi, mai ales ca gazdele au pastrat un avantaj confortabil, 11-8 ('23). Jocul prea înghesuit în fata puternicei aparari centrale daneze nu a adus nimic bun pentru Oltchim, care a intrat la time-out, cu sase minute înaintea pauzei. "Prima data trebuie sa punem mana în aparare, suntem prea moi în aparare", le-a spus Radu Voina jucatoarelor sale, care au redus la 11-9 ('25). Paula Ungureanu (13 interventii pana la pauza, 23 în total) a blocat in extremis de cateva ori, Nechita a marcat spectaculos, dar Varzaru a readus diferenta de trei goluri pentru Viborg, de la 7 metri, 13-10 ('28). Tot Varzaru a stabilit si scorul pauzei, 14-11, dupa 30 de minute în care Oltchim nu a jucat la nivelul obisnuit si a parut depasita de miza finalei. Repriza de cosmar La reluare, Viborg a marcat din primul atac, 15-11, dar campioana Romaniei a ripostat rapid, 15-13 ('34). Danezele au continuat cu acelasi joc dur în aparare, dar în ofensiva nu au putut fi oprite, Bojana Popovici marcand de patru ori consecutiv, 19-13 ('38). La 20-13, Oltchim a parut cazuta psihic, dar a venit si randul celor de la Viborg sa aiba o cadere (20-15, '42). Cand Cristina Neagu a marcat al treilea gol consecutiv (20-16, '44), s-au declansat huiduielile. Momentele bune de joc ale Oltchimului au fost pigmentate însa si cu greseli copilaresti, cauzate de o impulsivitate greu de înteles la acest nivel, astfel ca a devenit din ce în ce mai greu, cu fiecare minut care trecea, sa recupereze diferenta. Abia intrata în minutul 47, Fiera a facut pasi, oferind pe tava mingea adversarelor, care au profitat din plin, 23-17. Au urmat un contraatac cu sut peste poarta, doua fortari consecutive, ratari fata în fata cu portarul advers, toate costandu-le scump pe jucatoarele de la Oltchim. Viborg nu a mai putut fi oprita (28-18, '54), soarta partidei fiind parafata astfel cu mult înainte de fluierul final, care a consfintit o victorie categorica a formatiei daneze, 23. Castigarea Ligii Campionilor pare a fi mai degraba un vis pentru Oltchim, care mai poate spera însa într-o minune, în retur. Meciul retur va avea loc, cu trofeul pe masa, la Bucuresti, la Sala "Ioan Kunst Ghermanescu", în 15 mai, de la ora 20.45 (în direct pe Pro TV). "Cred ca s-a vazut foarte clar ca la nivelul asta am fost depasiti în primul rand de combativitate, am gresit foarte mult. Am tratat un pic faza de aparare ca niste domnisoare. Se stie ca la nivelul acesta trebuie sa intri la rupere. Noi am stat foarte retrasi, inactivi. Ne asteptam la mult de la unele jucatoare care au fost depasite de importanta meciului. S-a vazut experienta lui Viborg. Noi am fost oarecum depasiti si plumbul care speram sa se toarne în picioarele lor s-a adapostit la nivelul picioarelor noastre. Va fi extrem de greu, dar noi ne vom pregati ca sa facem un meci frumos si sa iesim cu fruntea sus. Trebuie sa ne recompensam în fata tuturor fanilor, a acestor minunati spectatori. Sunt convins ca fetele sunt dezamagite, dar asta-i situatia. Au fost foarte multe ratari în situatii de unu la unu", a declarat, la final, antrenorul Radu Voina.

Page time :0.1496 (s) | 22 queries | Mysql time :0.037569 (s)