Volei: Campioanele au avut emotii

8 Februarie 2000
978 Vizualizari | 0 Comentarii
•Penicilina a fost la un pas de a administra liderului prima infrangere din acest sezon

Asa cum anticipam, elevele antrenorului Nicu Roibescu s-au ridicat sambata la valoarea mai puternicelor sale adversare, incercand sa profite de oboseala rapidistelor princinuita de jocul din Cupele Europene. Pornite cu ganduri marete in Capitala, iesencele au inceput partida extrem de bine, castigand primul set cu 25-22. In cel de-al doilea act, desi au inceput debordant, oaspetele au cedat spre final pierzand setul cu 21-25. Urmatoarele doua seturi sunt impartite la mare lupta, cel de-al treilea revenind giulestencelor, cu 25-18, in timp ce iesencele il castiga pe urmatorul cu 25-21. Partida ajunge la tie-break si echilibrul in ultimul act se mentine pana spre final. La scorul de 14-13 pentru oaspete, rapidistele salveaza o minge de meci si profitand de acest atu psihologic isi adjudeca doua mingi consecutive, setul cu 16-14 si implicit meciul cu 3-2.

Formatii:
Rapid Bucuresti: Velicu, Corjentanu, Ivanov, Cioroianu, Marc, Colda-Gravobetkaia, Pop, Barbuica. Antrenor: Costinel Stan.
Penicilina Iasi: Formagiu, Ruxandoiu, Androhovici, Dulcianu, Popa, Dochia-A. Popa, Cozma, Cotoranu. Antrenor: Nicu Roibescu.