Volei feminin - Divizia A

17 Decembrie 2001
1340 Vizualizari | 0 Comentarii
A cincea infrangere consecutiva pe teren propriu •Penicilina Iasi - Unic Piatra Neamt 1-3 (25-20, 22-25, 16-25, 23-25) •Pe banca oaspetelor, sponsorul Vasile Ouatu a facut "spectacol", amenintandu-le tot timpul pe propriile jucatoare Ultima etapa din cadrul turului Diviziei A feminine de volei nu a adus nici ea prima victorie mult visata pe teren propriu pentru iesencele de la Penicilina, ele pierzand de data aceasta in fata formatiei Unic Piatra Neamt. Elevele antrenoarei Aurelia Ichim ("principalul" Nicu Roibescu a stat doar in randul spectatorilor si nu s-a implicat cu nimic in meciul de sambata) au suportat astfel cea de-a cincea infrangere din tot atatea meciuri sustinute in propria sala de jocuri in acest sezon, dupa insuccesele anterioare in fata echipelor RATB Petrom, CSU Gaz Targu Mures, CSU Metal Galati si Stiinta (fosta Universitatea) Amicii Bacau. Partida contra voleibalistelor de sub Pietricica, cele care au avut in sextetul de baza si o jucatoarea de culoare (kenyanca Violet Barasa), a debutat insa perfect pentru "chimistele" noastre, ele reusind sa-si adjudece primul set, cu 25-20, in doar 19 minute. Din pacate insa, in urmatorul act, Cristina Androhovici, Mihaela Formagiu-Ionescu et comp. nu rezista ritmului impus de pietrence, care sunt amenintate mereu de pe banca tehnica de sponsorul Vasile Ouatu, cu gesturi si cuvinte de mahala. In aceste conditii, Unic preia conducerea cu 10-6, dupa ce gazdele au condus cu 3-2 in debut. Iesencele se apropie la 12-13 si 13-14, dar Unic se distanteaza apoi la 20-17, 24-21 si termina victorioasa cu 25-22, ultimul punct fiind reusit de "bombardiera" Madalina Dumitrescu. De mentionat ca, iesencele au ratat in acest set, consumat in 18 minute, nu mai putin decat sase servicii, ele trimitand mingea afara sau in fileu, ca niste incepatoare. In setul al 3-lea, gazdele nu au reusit decat trei scoruri partiale de egalitate (1-1, 3-3, 4-4), dupa care Unic se detaseaza la 13-8, 19-12 si 25-16, castigand un nou set in doar 17 minute. De remarcat ca, la scorul de 7-6 pentru Unic, sponsorul Vasile Ouatu (care este si directorul DTSJ Neamt si membru in Biroul Federal de la FR Volei) a avut din nou o iesere de prost gust, injurandu-si o jucatoare de mama, plus ca, in debutul setului i-a aratat unei alte voleibaliste de la Unic ca-i i-a gatul. •Arbitrul Iliescu a dat-o in "tija" la finalul disputei In setul al 4-lea, se parea ca iesencele isi revin la realitate, ele conducand in debut cu 5-2 si mai apoi cu 17-13 si 20-18. A fost insa un simplu foc de paie pentru gazde, deoarece pietrencele egaleaza la 20-20 si preiau mai apoi conducerea cu 23-21 si 24-22. Elevele Aureliei Ichim reduc la 23-24, iar la faza ce a urmat Laura Dulcianu-Lupeica reuseste punctul egalizator, dar mingea trasa de ea a atins tija laterala a fileului. Arbitrul principal Ovidiu Iliescu (Brasov) acorda initial punct pentru Penicilina, dar la insistentele oaspetelor si semnalizarea secundului Claudiu Murgulescu (Bucuresti) acorda minge de meci echipei din Piatra Neamt, cea care incheie astfel victorioasa si ultimul act, cu 25-23, in 21 de minute. Asadar, Penicilina - Unic 1-3 (20, -22, -16, -23) si jucatoarele din Piatra Neamt ajung pe treapta a doua a clasamentului, la egalitate de puncte cu CSU Metal Galati, campioana de toamna. Au evoluat urmatoarele efective: - Penicilina Iasi: Daniela Dochia-Lungu, Cristina Androhovici, Laura Dulcianu-Lupeica, Tatiana Popa, Mihaela Formagiu-Ionescu, Delia Marian (au mai jucat libero-ul Amalia Popa si Alina Melinte). Antrenor: Aurelia Ichim. - Unic Piatra Neamt: Andreea Constantinescu, Florentina Nedelcu, Madalina Dumitrescu, Maria Vasilica, Lucica Danoiu, Violet Barasa (au mai jucat libero-ul Lenuta Ivan si Laura Mastahac). Antrenor: Gyula Bartha. Meciul de la Iasi a fost observat de suceveanul Emil Ududec. •"Sportul este razboi" in viziunea sponsorului oaspetelor La sfarsitul partidei, nemteanul Vasile Ouatu, mult mai calm in urma victoriei obtinute de echipa sa, ne-a declarat: "A fost mai greu decat ma asteptam. Am fi dorit sa castigam si primul set, dar aceasta sala ne-a pus mai tot timpul probleme. Cred ca victoria noastra este meritata, deoarece diferenta de valoare dintre cele doua echipe a fost in favoarea Unicului. Acest meci l-am pregatit inca de pe 1 decembrie, noi cunoscand totul despre jocul iesencelor, pe care l-am filmat in mai multe ocazii. Am fost prezenti inclusiv in meciul cu echipa portugheza, din Top Teams Cup si am vazut cum joaca Penicilina. Echipa ieseana nu mai are acum forta in atac, dupa plecarea celor trei jucatoare. In locul lor nu a mai venit nimeni, iar rezervele nu sunt de valoarea titularelor. Eu sunt destul de abil (sic) in relatia cu jucatoarele mele, iar ele au nevoie de mine la fiecare meci. Nu am vrut sa iau la nimeni gatul pe parcursul meciului, dar avem si noi semnele noastre intr-o partida. Daca eu nu eram prezent la acest meci, Unicul pierdea cu 3-0. Sportul este un razboi, este o lupta. Daca nu tragi tu cu mingea in terenul adversarului, iti da el cu mingea in cap si pierzi...". Din pacate, antrenoarea Aurelia Ichim (Penicilina) nu a vrut sa ne declare nimic, ea neavand voie sa vorbeasca cu presa chiar daca la acest meci s-a aflat singura pe banca tehnica. Celelalte rezultate ale rundei de sambata, cea cu nr. 11, au fost: CSS Astral Sibiu - OIL Terminal Constanta 0-3, CSU Metal Galati - CSU Gaz Targu Mures 3-1 (marele derby), Dinamo Bucuresti - Rapid CFR Bucuresti 3-0, Stiinta Amicii Bacau - RAT Petrom Bucuresti 3-0 si Dacia Pitesti - Universitatea Cluj 3-0. Returul va debuta pe 19 ianuarie 2002, atunci cand iesencele de la Penicilina vor obtine probabil prima victorie pe teren propriu in actualul sezon, in meciul contra clujencelor de la "U". Asta daca nu cumva jocul va fi amanat din motive de cupe europene. Dan TEODORESCU Clasamentul turului: 1. CSU Metal Galati 11 9 2 30:12 20 2. Unic Piatra Neamt 11 9 2 27:12 20 3. "U" Amicii Bacau 11 9 2 31:15 20 4. Dinamo Bucuresti 11 8 3 28:13 19 5. CSU Gaz Tg. Mures 11 8 3 27:13 19 6. RATB Petrom 11 7 4 22:17 18 7. Dacia Pitesti 11 6 5 22:19 17 8. Rapid Bucuresti 11 3 8 16:27 14 9. Penicilina Iasi 10 3 7 16:24 13 10. OIL Constanta 10 2 8 11:24 12 11. Universitatea Cluj 11 1 10 8:30 12 12. CSS Astral Sibiu 11 0 11 1:33 11 Nota: Meciul OIL Terminal Constanta - Penicilina Iasi se va disputa la o data ulterioara.

Page time :0.1381 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018430 (s)