Volei feminin - Divizia A

8 Aprilie 2002
1416 Vizualizari | 0 Comentarii
La un pas de o mare victorie

•RAT Petrom Bucuresti - Penicilina Iasi 3-2 (25-19, 23-25, 17-25, 25-9, 16-14) •In setul decisiv, oaspetele au condus cu 12-8 si 14-12 si au ratat apoi doua mingi de meci

In turneul pentru locurile 5-8, sambata, in Capitala, RAT Petrom Bucuresti a intalnit Penicilina Iasi, intr-o disputa programata pe parcursul unei singure manse. Aflate la cei doi poli ale grupei (gazdele pe 5, iar iesencele pe 8), cele doua combatante ar fi putut schimba locurile intre ele, daca Penicilina ar fi castigat confruntarea. Si nu mult a lipsit sa se intample acest lucru, elevele Aureliei Ichim fiind la un pas de castigarea partidei in setul decisiv. Facand istoria meciului de sambata, putem mentiona ca primul "act" a revenit gazdelor, in 19 minute, cu scorul de 25-19. Urmatoarele seturi au fost adjudecate insa de moldovence, cu 25-23 (18 minute) si 25-17 (17 minute). RATB-istele egaleaza la 2-2 printr-un set castigat la 25-9, in numai 15 minute. Setul decisiv, disputat in sistem tie-break, are o incarcatura deosebita, iar iesencele conduc la un moment dat cu 12-8 si mai apoi cu 14-12. Ele rateaza doua mingi de meci si pierd setul cu 16-14, in 13 minute, pe grave greseli la fileu, acolo unde Mihaela Formagiu-Ionescu a ratat cateva atacuri, iar ridicatoarea Daniela Dochia-Lungu nu si-a dat nici ea seama ca mai sunt si alte tragatoare pe teren, in prima linie, precum Cristina Androhovici sau Delia Marian. Asadar, RAT Petrom Bucuresti invinge Penicilina Iasi cu 3-2 (19, -23, -17, 9, 14), in 82 de minute si va juca pentru locurile 5-6 cu Dacia Pitesti, cea care a castigat surprinzator, cu 3-2, la Targu Mures, in partida de sambata. Intr-un meci arbitrat de Cornel Butoi (Baia Mare) si Alin Mateizer (Ploiesti), observatorul meciului fiind Anghel Dinicu (Bucuresti), iesencele au evoluat in urmatoarea alcatuire: Daniela Dochia-Lungu, Laura Dulcianu-Lupeica, Cristina Androhovici, Mihaela Formagiu-Ionescu, Tatiana Popa, Delia Marian (a mai evoluat libero-ul Amalia Popa). Dupa partida, directorul executiv al clubului iesean, Nicu Roibescu, ne-a declarat: "Am avut victoria in mana si ne puteam clasa la final pe un loc 5. Ne-am batut singuri, pot spune, iar la final au fost si cateva greseli nepermise la fileu din partea fetelor, dar tot ele au jucat bine pana atunci si au dus meciul in cinci seturi. Pot spune ca am ratat o victorie mare".
Sambata, pe 13 aprilie, se vor juca meciurile: RATB Petrom - Dacia Pitesti (pentru locurile 5-6) si CSU Gaz Targu Mures - Penicilina Iasi (pentru locurile 7-8). In semifinalele campionatului (locurile 1-4), dupa sistemul "3 din 5", primele rezultate au fost: Unic Piatra Neamt - Dinamo Bucuresti 2-3 si 3-0 (1-1 dupa primele doua manse) si CSU Metal Galati - Stiinta Amicii Bacau 3-0 (1-0 dupa primul joc).