Volei feminin - Divizia A: Infrangere la limita penibilului

30 Ianuarie 2003
1041 Vizualizari | 0 Comentarii
•Penicilina Iasi - Stiinta Amicii Bacau 0-3 (13-25, 13-25, 9-25) •Gazdele au practicat cel mai slab joc vazut vreodata in Sala Polivalenta

Etapa a 15-a din cadrul Diviziei A feminine de volei a adus cea mai umilitoare infrangere din acest campionat pentru fetele de la Penicilina. In fata a peste 500 de spectatori, ieri dupa-amiaza, in Sala Polivalenta, gazdele de la Penicilina le-au intalnit pe bacauancele de la Stiinta Amicii, intr-un adevarat derby al Moldovei. Ambele formatii aveau nevoie de cele doua puncte acordate pentru un meci castigat, iesencele pentru a-si consolida locul in play-off (primele opt clasate), iar oaspetele pentru a urca in primele patru pozitii ale ierarhiei, acolo unde se va da ulterior lupta pentru medalii. Din pacate pentru fanii sportului cu mingea la fileu din Iasi, partida de ieri a fost insa de o factura modesta, iesencele fiind de nerecunoscut! Dupa victoria obtinuta in etapa trecuta la Targu Mures, Penicilina a cedat inadmisibil jocul contra elevelor lui Florin Grapa si Melu Manta, cele care de multe ori parca jucau singure, de partea cealalta a fileului nefiind nici un adversar. Cu tragatoare de prima mana (Alexe, Antal, Tancau, Vranceanu) si cu servicii de mare finete, Stiinta Amicii Bacau a invins la Iasi cu 3-0 (25-13, 25-13, 25-9), dupa doar 49 minute (17+17+15). Iesencele nu au condus decat o singura data pe tabela de marcaj, acest "miracol" intamplandu-se in setul al doilea, la scorul de 3-2 pentru Penicilina. O succinta evolutie a scorului, pe seturi, a fost urmatoarea: 0-3, 6-6, 8-13, 13-17, 13-25 (setul I); 0-1, 3-2, 4-7, 5-11, 8-19, 11-23, 13-25 (setul al II-lea); 0-7, 4-8, 6-21, 8-23, 9-25 (setul al III-lea). Sub conducerea brigazii Toader Corcodel - Nicolae Stan (ambii din Bucuresti), meciul fiind observat de Constantin "Titel" Sovaila (Ploiesti), au evoluat formatiile:
- Penicilina Iasi: Elena Cozma - Laura Dulcianu-Lupeica, Alina Bordeianu, Mihaela Formagiu-Ionescu, Luminita Patru, Delia Marian. Au mai jucat: Amalia Popa (libero), Raluca Purice, Doina Postelnicu, Ancuta Visan.
- Stiinta Amicii Bacau: Mihaela Pachitariu - Carolina Antal, Maria Chivorchian, Alexandrina-Daniela Tancau, Irina Vranceanu, Melania Alexe. Au mai jucat: Nicoleta Tolisteanu (libero), Sorina Marian II.
Vom reveni maine cu declaratii si comentarii asupra meciului de volei dintre iesence si bacauance. In etapa viitoare (sambata), Penicilina Iasi va evolua in deplasare contra echipei Rapid CFR Bucuresti.