Volei feminin: Fara emotii

14 Decembrie 1999
1283 Vizualizari | 0 Comentarii
•Penicilina Iasi - "U" Topway Craiova 3-0 (25-11, 25-14, 25-15)

Penultima runda a turului de campionat in Divizia A la volei feminin a programat simbata o serie de partide interesante, printre care si derby-ul Rapid - "U" Bacau, desfasurat pe terenul celor din urma. In Sala Penicilina din Iasi, elevele profesorului Nicu Roibescu aveau neaparata nevoie de victorie, in meciul cu "U" Topway Craiova, dupa esecul suferit citeva zile mai devreme in Cupa Romaniei. Desi se anunta o intilnire echilibrata, iesencele s-au impus in doar 44 de minue cu 3-0, instalindu-se, cu numai o etapa inaintea vacantei, pe locul 4 al clasamentului. In primul act, gazdele au pornit in tromba, conducind cu 5-0 si 9-1 in debut si se prefigura deja un succes facil al Penicilinei. 13 minute le-au trebuit fetelor noastre pentru a pune punct primului set, scor 25-11. In partea a doua a meciului, iesencele au fost conduse cu 0-1 si 1-2, dupa care si-au luat rolul de favorite in serios, impunindu-se deja dupa 16 minute, cu 25-14. Era clar pentru toata lumea ca nimic nu mai putea opri echipa gazda catre victorie, nici chiar evolutiile bune ale jucatoarelor Munteanu si Cososchi, in setul trei. Desi l-au inceput mai relaxate, gazdele si-au revenit si au incheiat meciul o data cu adjudecarea acestui act la scorul de 25-15.
Antrenorul emerit, Nicu Roibescu, a inceput intilnirea cu sextetul Tatiana Popa, Laura Dulcianu, Cezara Ruxandoiu, Mihaela Formagiu, Cristina Androhovici, Daniela Dochia.
Derby-ul etapei si al campionatului s-a desfasurat in orasul lui Bacovia, intre ocupantele locurilor 2 si 1, adica "U" Amicii Bacau si respectiv Rapid Bucuresti. Fara a pune prea mari probleme campioanelor, bacauancele au cedat in trei seturi, scor 0-3, raminind astfel in plasa ceferistelor la trei puncte in urma. Victorie cu cintec au obtinut dinamovistele bucurestene in fieful surorilor de la RATB, victoria lor cu 3-1 venind ca o gura de oxigen in perspectiva salvarii de la retrogradare.

"U" Craiova - Banatul Lugoj

Cu o singura runda inaintea incheierii turului de campionat, continua sa conduca in clasament Rapid CFR Bucuresti, cu doua puncte din tot atitea posibile, secondata fiind de doua echipe cu acelasi punctaj, 17, "U" Bacau si Dacia Pitesti. Penicilina Iasi ocupa pozitia a 4-a cu 16 puncte, sextaveraj 23-16. Viitoarea adversara a iesencelor, Dinamo, se afla pe penultimul loc in clasament cu 13 puncte (trei victorii, sapte infringeri, sextaveraj 17-23). Miine la Bucuresti si Bacau se vor stabili finalistele Cupei Romaniei la volei feminin.
In prima semifinala se intilnesc RATB si Rapid, o avampremiera a disputei din campionat din ultima etapa. Cum in tur s-au impus cu 3-0, rapidistele au toate sansele sa acceada in finala, daca nu cumva vor aparea minunile. La Bacau, gazdele sint si ele cu un picior in ultimul act al competitiei, victoria de la Iasi cu 3-1 dindu-le drept favorite in finala.

Page time :0.1326 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018089 (s)