Volei feminin: Lectie dura pentru Penicilina

7 Noiembrie 2005
1285 Vizualizari | 0 Comentarii
•Penicilina Iasi - CSU Metal Galati 0-3 (-17, -23, -22), in etapa a VI-a a Seriei A1 de volei feminin •Iesencele nu au facut fata presiunii la care au fost supuse de echipa galateana si au pierdut nu doar derbiul Moldovei, ci si locul 3 in clasamentul la zi •Etapa viitoare, Penicilina va intalni in deplasare formatia Constructorul IOR Bucuresti Derbiul Moldovei la volei feminin a avut un rezultat nefericit pentru iesencele de la Penicilina. Echipa pregatita de Nicu Roibescu nu a facut fata presiunii la care a fost supusa de CSU Metal Galati si a pierdut cu scorul de 3-0 un meci disputat in Sala Penicilina in prezenta a aproape 100 de spectatori. Aflata pe locul 3 оn clasament, Penicilina a оncercat ieri dimineata sa demonstreze ca nu a ajuns pe aceasta pozitie doar datorita conjuncturii si ca are valoare pentru a spera la un loc pe podium. Experienta mai mare a jucatoarelor de la CSU Metal Galati, care au ajuns la Iasi direct de la Moscova, acolo unde au disputat un meci din cadrul cupelor europene, a facut insa ca ambitia gazdelor sa nu se concretizeze si in rezultatul final al partidei. Astfel, Penicilina s-a inclinat in fata echipei de la Dunare, cu scorul de 0-3 (-17, -23, -22). Echipa oaspete a inceput puternic meciul si a ajuns sa conduca in primul set cu 7-3, 15-7 sau 23-14. Greselile la preluare, dar si punctele facute cadou din servicii au dus la un sec 17-25, dupa doar 18 minute de la primul serviciu si se anunta o оnfrangere clara pentru Penicilina. Setul secund a оnceput pe aceleasi coordonate (0-3, 3-7), dar eforturile Tatianei Popa оn atac si ale Claudiei Mutascu оn aparare au оntors situatia facand ca scorul sa devina 14-12 sau 16-15. Pe finalul setului insa, la scorul de 19-16 pentru Penicilina, gazdele s-au blocat din nou psihic si CSU Metal a castigat actul secund cu scorul de 25-23, in 24 de minute. Spectacolul a continuat si оn debutul setului 3, оn care galatencele au revenit repede de la 2-4, la 17-12 si chiar 19-14. Detronate de pe podium La acest scor, Liulenova a facut cateva greseli incredibile, iar echipa oaspete a intrat оn degringolada, permitandu-le elevelor lui Nicu Roibescu sa treaca la carma partidei. Penicilina a avut 20-19, dar adversarele s-au impus in cele din urma, fara prea mari probleme, cu scorul de 25-22, оn 23 de minute. Astfel, Penicilina a pierdut cu scorul de 0-3 derbiul Moldovei si a trebuit sa-si ia ramas bun si de la locul al treilea in clasamentul la zi al Seriei A1 de volei feminin. Antrenorul Nicu Roibescu a folosit impotriva galatencelor urmatoarele jucatoare: Claudia Mutascu, Mihaela Formagiu-Ionescu, Tatiana Popa, Cristina Androhovici, Raluca Constantinescu, Mariana Diaconita si libero-ul Lenuta Ivan. Pe parcursul meciului au mai evoluat Roxana Ivanof si Raluca Purice. La finalul partidei, tehnicianul iesean a recunoscut superioritatea echipei adverse. "Fetele s-au temut de o echipa care venea dupa un meci оn cupele europene la Moscova. Totusi, sa nu uitam ca CSU a pierdut acolo cu 3-0, deci nu era chiar de speriat. Din pacate, piesele noastre de baza ale echipei nu au mers prea bine si chiar simteam ca eu vorbesc, eu aud. Oricum, locul nostru este undeva оn pozitiile 5-6, nu ne putem bate la cupe", a declarat Nicu Roibescu. Etapa viitoare, Penicilina se va deplasa la Bucuresti, unde sambata, 12 noiembrie, vor intalni formatia Constructorul IOR, dupa care va intalni la Iasi, patru zile mai tarziu, campioana Stiinta Bacau. Florin BRIAUR

Page time :0.1342 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014584 (s)