Volei feminin: Primul succes in deplasare pentru Penicilina

31 Octombrie 2005
775 Vizualizari | 0 Comentarii
•Universitatea Cluj - Penicilina Iasi 0-3, in etapa a V-a a Seriei A1 de volei feminin •Acesta este prima victorie in deplasare obtinuta de formatia ieseana in actualul sezon •Voleibalistele lui Nicu Roibescu nu le-au lasat nici o sansa gazdelor, castigand disputa in doar 58 de minute •Etapa viitoare, Penicilina va primi vizita echipei CSU Metal Galati Sub dealul Feleacului, echipa de volei feminin Penicilina Iasi nu a avut nici o emotie in fata formatiei locale, Universitatea Cluj. Desi jocul se anunta foarte echilibrat, voleibalistele pregatite de Nicu Roibescu au defilat pe teren si au obtinut primul succes in deplasare, in aceasta editie de campionat. Primul set a fost castigat de oaspeti cu scorul de 25-18, fiind si cel mai echilibrat act al partidei. Cu un moral bun dupa debutul excelent, Penicilina si-a trecut in cont foarte repede si urmatoarele doua seturi, la 15 si la 13, cu toata opozitia brigazii de arbitri. Astfel, dupa doar 58 de minute de la primul serviciu, gruparea ieseana a castigat cu scorul de 3-0 si a confirmat startul bun de sezon. Interesant este ca in timpul meciului antrenorul Nicu Roibescu nu a efectuat nici o schimbare si nici nu a solicitat vreun timp de odihna. La finalul partidei, tehnicianul Penicilinei s-a declarat multumit de prestatia elevelor sale, cu atat mai mult cu cat echipa sa era obosita dupa drumul lung pana la Cluj. "Am facut un meci foarte bun si le felicit pe fete pentru felul in care au inteles sa se mobilizeze. Nu a fost usor, chiar daca scorul arata o diferenta clara intre cele doua formatii. Am avut destule probleme, mai ales ca toata lumea era impotriva noastra. Oricum trebuia sa vina si acest moment cand sa obtinem si noi un succes in deplasare", a spus Nicu Roibescu. Etapa viitoare, Penicilina va primi vizita formatiei CSU Metal Galati, intr-un veritabil derby al Moldovei. Jocul ar trebui sa se dispute pe data de 5 noiembrie, dar gruparea de la Dunare a solicitat amanarea cu o zi a disputei. In aceste conditii, jocul va fi programat cel mai probabil pe data de 6 noiembrie, in Sala Penicilina, pentru ca Sala Polivalenta este ocupata la sfarsitul saptamanii viitoare.

Page time :0.1258 (s) | 22 queries | Mysql time :0.015062 (s)