Volei feminin: Victorie muncita pentru Penicilina

28 Noiembrie 2005
1071 Vizualizari | 0 Comentarii
•Volei Club Arges - Penicilina Iasi 1-3 (-18, 19-, 26-, 23-), in prima etapa a returului Seriei A1 de volei feminin •Desi au intalnit o echipa care nu castigase decat un meci in turul campionatului, voleibalistele iesene au avut serioase probleme in a transa disputa •Etapa viitoare urmeaza insa un examen dificil pentru Penicilina, acasa cu Dinamo Bucuresti

Voleibalistele de la Penicilina Iasi au facut o repetitie nereusita inainte de disputa cu Dinamo Bucuresti, programata la sfarsitul acestei saptamani in Sala Polivalenta. Si aceasta desi au invins cu 3-1 pe Volei Club Arges in prima etapa a returului Seriei A1 de volei feminin. Jocul fetelor pregatite de Nicu Roibescu a lasat insa mult de dorit, lucru recunoscut chiar si de tehnicianul iesean la finalul disputei. Gazdele au profitat de relaxarea din tabara Penicilinei si au luat primul set cu scorul de 25-18 si capatand astfel mai multa incredere in propriile forte. Mustruluite de pe banca tehnica de Nicu Roibescu, Mutascu si compania au revenit in setul al doilea, pe care l-au castigat cu scorul de 25-19. Momentul cheie al partidei avea insa sa se petreaca in actul al treilea, in care gazdele au dat totul pe teren in speranta ca vor obtine al doilea succes din aceasta editie de campionat. In cele din urma insa, Penicilina a castigat si al treilea set cu scorul de 28-26, dupa care in ultimul set oaspetii au alternat din nou evolutiile bune cu greseli incredibile, dar s-au impus cu 25-23 si si-au trecut in cont un nou succes, la finalul a 91 de minute de joc. La sfarsitul meciului, Nicu Roibescu era mai degraba suparat pe evolutie jucatoarelor iesene decat pentru victoria obtinuta in Trivale. "Ma bucur ca am castigat acest meci, dar am facut un joc slab. Ne-au lipsit cele doua jucatoare Diaconita si Constantinescu, iar alte doua fete au facut o partida foarte slaba. In aceste conditii nu aveam cum sa castigam mai detasat aceasta disputa, pentru ca ne-am facut singuri viata grea. Oricum, important este ca am castigat si ca abordam cu un moral bun meciul cu Dinamo Bucuresti. Sper insa ca pana la ora acestei partide sa putem remedia problemele care au aparut la meciul din Trivale", a spus antrenorul si conducatorul Penicilinei, Nicu Roibescu. Dupa incalzirea de la Pitesti, voleibalistele iesence vor da un adevarat examen de maturitate in meciul din a doua etapa a returului, impotriva echipei Dinamo Bucuresti. Partida este programata in Sala Polivalenta, sambata, 3 decembrie.

Page time :0.1708 (s) | 22 queries | Mysql time :0.052124 (s)