Voleibalistele debuteaza in returul campionatului

24 Noiembrie 2006
753 Vizualizari | 0 Comentarii
• Universitatea Cluj - Penicilina Iasi, in prima etapa a returului Diviziei A1 de volei feminin • Iesencele au castigat in tur cu scorul de 3-0 si vor pleca de astazi spre Cluj, pentru confruntarea de maine dimineata
Din cauza calendarului competitional, care programeaza o pauza de cinci luni de zile intre sezoane, voleibalistele din prima liga trec din tur spre retur fara nici o pauza de refacere. Astfel, dupa ce au terminat turul, cu 4 victorii si 5 esecuri, jucatoarele de la Penicilina Iasi vor debuta maine in returul competitiei interne cu o partida sub dealul Feleacului, impotriva formatiei Universitatea Cluj. Dupa ce s-au impus in primul meci cu scorul de 3-0, iesencele nu ar trebui sa aiba nici o problema in fata formatiei din Cluj, care a castigat doar doua jocuri in prima parte a sezonului si ocupa penultima pozitie in clasamentul intern (gazdele au un meci restanta). De partea cealalta, elevele antrenoarei Cati Covaliciuc, ocupa locul 6 in clasamentul intern, la un singur punct de locul 4, care ar asigura prezenta intr-o cupa europeana. Chiar si asa insa, obiectivul Penicilinei este clasarea pe locul 5 la finalul acestui sezon, maxim ce se poate obtine cu lotul pe care il are la dispozitie Cati Covaliciuc. Mai mult decat atat, iesencele au castigat cate un set la Piatra Neamt si la Targu Mures, astfel ca au un avantaj pentru jocurile din retur. "Chiar daca am pierdut cateva jocuri importante, am reusit sa castigam totusi cate un set la Piatra Neamt si Targu Mures, ceea ce s-ar putea dovedi foarte important la finalul campionatului. Pana acum, prestatia fetelor a fost buna pe ansamblu, chiar daca am mai si gresit uneori. Eu zic totusi ca la unele jocuri am fost macinati si de arbitri si ca, in conditiile unui arbitraj corect, puteam sa mai castigam macar cate un set in cele doua meciuri. Obiectivul nostru ramane in continuare locul 5, perfect realizabil dupa rezultatele inregistrate pana acum", a declarat presedintele CS Penicilina, Nicu Roibescu. Etapa trecuta, gruparea ieseana a pierdut, in deplasare, scor 1-3 cu CSU Targu Mures, in timp ce clujencele au cedat pe teren propriu, scor 0-3 cu Dinamo Bucuresti. Pana la finalul sezonului regulat, in afara jocului de la Cluj, Penicilina va mai primi vizita echipelor Dinamo Bucuresti si CSM Lugoj si se va deplasa la CSU Metal Galati si la Stiinta Bacau.

Page time :0.1286 (s) | 22 queries | Mysql time :0.015797 (s)