Werder Bremen a castigat Cupa Germaniei

1 Iunie 2009
600 Vizualizari | 0 Comentarii
Werder Bremen a invins Bayer Leverkusen cu 1-0 si a castigat Cupa Germaniei pentru a sasea oara in istorie, calificandu-se astfel in cupele europene sezonul urmator. Mijlocasul Mesut Ozil a pus capat unui sezon dezamagitor pentru Werder Bremen printr-un gol reusit in startul partii secunde din interiorul careului care a adus gruparii lui Thomas Schaaf singurul trofeu din acest sezon, scrie Onlinesport. Werder Bremen a dominat aproape toata partida, avandu-l pe Diego, la ultimul sau meci inaintea transferului la Juventus, intr-o forma de zile mari. Victoria obtinuta de Werder Bremen califica echipa in Europa League, dupa ce in Bundesliga s-a clasat abia pe pozitia a zecea. In schimb, Ovidiu Burca spera la o minune, prin care Energie Cottbus sa ramana in Bundesliga, dupa ce a pierdut prima mansa a barajului cu FC Nurnberg, scor 0-3, chiar pe teren propriu. Cottbus a cedat insa si in deplasare, cu 2-0, iar in sezonul viitor va juca in Zweite Bundesliga, Nurnberg revenind in prima liga. "Nu ma gandesc la Zweite Bundesliga, vreau o minune in returul cu Nurnberg", ne spunea Burca vineri, la o zi dupa infrangerea categorica (scor 0-3) suferita de Cottbus in fata echipei care a terminat pe locul 3 in liga a doua din Germania. Meciul retur de pe easyCredit-Stadion nu a adus nicio surpriza. In fata unui stadion arhiplin (46.780 de spectatori), Nurnberg a dominat clar meciul, Cottbus reusind sa puna probleme doar in primele 20 de minute, cand au avut cateva situatii de gol, iar Shao a sutat in bara. Gazdele nu au mai avut nicio emotie dupa ce au deschis scorul, prin Eigler, in minutul 29. Atacantul lui Nurnberg a punctat cu un sut superb, la vinclu, din afara careului. Mintal a facut 2-0 in minutul 37, dupa ce a trimis langa bara din careu, fara sperante pentru Tremmel. Repriza secunda a fost un cosmar pentru Cottbus. Oaspetii nu au putut sa puna probleme in ofensiva, in timp ce Nurnberg a preferat un joc economicos, la trecerea timpului, fara sa mai forteze in atac. Boakye si-a dorit cu orice pret sa isi umileasca adversarii si s-a pus cu fundul pe minge la centrul terenului, in ultimul minut al jocului. Burca (introdus pe teren in minutul 46) s-a enervat imediat si a sarit sa-l bata pe Boakye, iar cei doi au avut un schimb dur de replici, in care au mai fost implicati si alti jucatori. Burca si Boakye au primit cartonas galben pentru acest incident. Fiesta s-a declansat la Nurnberg, imediat dupa finalul partidei, gazdele revenind dupa doar un sezon in Bundesliga. Energie Cottbus a retrogradat in Zweite Bundesliga, dupa ce in ultimii ani a reusit sa se salveze pe ultima suta de metri.

Page time :0.1403 (s) | 22 queries | Mysql time :0.024243 (s)