Zapata a ingropat din nou Steaua

21 Martie 2009
769 Vizualizari | 0 Comentarii
In fata unor tribune arhipline, Steaua s-a prezentat la Pitesti pentru o partida de totul sau nimic, intalnirea din etapa 21 a campionatului fiind considerata decisiva pentru ros-albastri pentru ramanerea in lupta pentru titlu. Lacatus a inceput cu o formula prudenta partida, grecul Kapetanos fiind lasat pe banca, in avanposturi fiind trimisi Dayro Moreno si Bogdan Stancu. Dupa cateva minute de dominare usoara a Stelei, Nicolita greseste incredibil o pasa inapoi, Tanase intercepteaza norocos, scapa de o interceptie a lui Goian si patrunde in careul Stelei, sutand in Zapata. Mingea se loveste de bara si intra in poarta, respingerea lui Ghionea venind din spatele liniei portii. Steaua a reusit egalarea in minutul 43. Cel care gresise de atatea ori pana in acel moment, Banel Nicolita, a gasit un moment de luciditate si a centrat perfect de pe dreapta, asezand mingea pe fruntea lui Ovidiu Petre, care a trimis balonul in plasa portii lui Bosneag. Minutul 74 a adus o noua sansa importanta pentru oaspeti dupa ce Ionica Serea a aratat punctul cu var ca urmare a unui fault al lui Bazzi in careul pitestenilor asupra lui Kapetanos. Insa sperantele stelistilor au fost ucise de cel mai bun jucator al lor din aceasta partida, Ogararu executand slab lovitura de la 11 metri, Bosneag retinand fara probleme. Finalul de meci a fost unul absolut naucitor, nerecomandat cardiacilor. Steaua a preluat conducerea in minutul 87, dupa o faza superba creata de Semedo si o lovitura de cap a lui Kapetanos din 8 metri. Insa zambetul de pe fata stelistilor a fost sters in doar un minut de pitesteni. Tames a sutat puternic de la distanta, mingea l-a lovit in piept pe Zapata si a ajuns la Bazzi, care a trimis in plasa, singur in fata portii, stabilind si scorul final, 2-2.

Page time :0.1322 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014196 (s)