Zeus a inecat corabiile portughezilor

5 Iulie 2004
1085 Vizualizari | 0 Comentarii
•Portugalia - Grecia 0-1, in finala Campionatului European 2004, si nationala elena este noua detinatoare a titlului european •Acesta este primul trofeu obtinut de greci in intreaga lor istorie fotbalistica Caseta tehnica a jocului: Portugalia - Grecia 0-1 (0-0) Marcator: Charisteas ('58) Formatii: Portugalia: Ricardo, Miguel ('43 Ferreira), Jorge Andrade, Ricardo Carvalho, Nuno Valente - Ronaldo, Maniche, Deco, Costinha ('60 Rui Costa), Figo - Pauleta ('74 Nuno Gomes) Antrenor: Felipe Scolari Grecia: Nikopolidis - Seitaridis, Dellas, Kapsis, Fyssas - Zagorakis, Basinas, Katsouranis, Giannakopoulos ('76 Venetidis) - Charisteas, Vryzas ('90 Papadopoulos) Antrenor: Otto Rehhagel Cartonase galbene: Costinha, Nuno Valente/Basinas, Seitaridis, Fyssas, Papadopoulos Arbitri: Markus Merk, Christian Schraer, Jan-Hendrik Salver (toti din Germania) Stadion: Da Luz - Lisabona Spectatori: 64.000 Jucatorul meciului: Zagorakis Campionatul European, editia 2004 a fost basmul cu final fericit al Greciei. Cand nimeni nu le dadea vreo sansa, elenii s-au calificat intr-o finala curioasa de turneu european, pe care au si castigat-o. Intr-o reeditare a meciului de deschidere de la Euro, Grecia a invins cu o diferenta minima gazdele, Portugalia. Jocul exact si daruirea elenilor au primat talentului si infatuarii trupei conduse de Figo. "Pentru mine, sa fiu vicecampion european e ca si cum as termina pe ultimul loc", spunea Felipe Scolari inaintea partidei, dand masura eventualului esec lusitan. O repriza anosta In contrast cu meciul anterior, cand golul prematur al lui Karagounis a generat un joc deschis, prima repriza a finalei s-a jucat sub semnul prudentei. Grecia a ramas fidela sistemului tactic defensiv, incercand sa comprime cat mai bine spatiile si sa practice acelasi strict marcaj individual. De cealalta parte, Portugalia parea mai degraba preocupata sa nu primeasca gol decat sa puna in pericol poarta Greciei. Prima ocazie de gol a venit in minutul 14, cand sutul lui Miguel de pe partea dreapta l-a evidentiat pe Nikopolidis, care a deviat in corner. Replica grecilor nu a intarziat si, doar doua minute mai tarziu, Seitaridis a patruns pe dreapta, a pasat in fata careului la Vryzas, care a trimis la Katsouranis, insa mijlocasul grec a preferat sutului o pasa la Charisteas si Ricardo a blocat cu picioarele. La mijlocul primei parti a jocului, o faza penibila, ai carei protagonisti au fost portughezii, a tradat presiunea care incepea sa apese pe umerii gazdelor: Pauleta si Miguel s-au ciocnit in careul grecilor, in dorinta de a juca balonul. Tatonarea s-a prelungit pana la finalul primei reprize, din lupta surda de la mijlocul terenului iesind un singur sut pe spatiul portii. Surpriza de proportii Repriza secunda a debutat in aceeasi nota de prudenta, fara ocazii clare pana in minutul 57. Basinas a executat un corner de pe dreapta si Charisteas a inscris cu capul din sapte metri. Grecii facusera ce stiau mai bine, reusind sa dea lovitura de teatru pe stadionul "Luminii" din Lisabona. Presati de rezultat, lusitanii au inceput atacurile furibunde, care nu au fost dublate insa de luciditate. Intai Deco a sutat cu efect din lovitura libera, insa balonul a ocolit vinclul portii lui Nikopolidis. Portughezii au reluat ofensiva si Rui Costa a recuperat balonul aproape de careul grecilor, i-a pasat lui Figo, care a sutat direct in bratele portarului grec. Cea mai mare ocazie a partidei avea sa fie irosita de copilul teribil al fotbalului portughez, Cristiano Ronaldo, care a scapat de la limita ofsaidului, dar a sutat mult peste poarta, din pozitie dificila. Lusitanii ratau ocazie dupa ocazie si gluma se ingrosa. Ultimele zece minute ale partidei s-au jucat intr-un singur sens: catre poarta elena. Ricardo Carvalho a patruns spre careul grecilor si a sutat puternic, pe jos, insa Nikopolidis a respins din plonjon. In ultimul minut de joc, Figo a avut egalarea in varful bocancului, galacticul sutand din centrul careului, insa Dellas a deviat balonul, care a trecut putin pe langa poarta. Arbitrul Markus Merk a fluierat sfarsitul meciului si Portugalia intreaga devenise o rana deschisa. Grecia era noua campioana europeana. Dellas si compania au castigat turneul final in primul rand cu inima, lor convenindu-le postura de outsideri cu care au inceput competitia. Portugalia a pacatuit inca o data prin superficialitatea cu care i-au tratat pe greci, o echipa in care inferioritatea talentului este contrabalansata de disciplina tactica. Peste toate ramane victoria Greciei, care a scris aseara o pagina de istorie fotbalistica. O pagina care nu va fi uitata prea curand. Florin BRIAUR Alexandru ENеSESCU

Page time :0.1579 (s) | 22 queries | Mysql time :0.031742 (s)