Zeus i-a trasnit pe cehi

2 Iulie 2004
1015 Vizualizari | 0 Comentarii
•Nationala Greciei a urcat crestele Olimpului •Cehia - Grecia 0-1 (0-0), in cea de-a doua semifinala a Campionatului European de fotbal •Finala turneului final se va disputa duminica, intre Portugalia si Grecia, o reeditare a meciului de deschidere •Cel mai bun jucator al partidei a fost Dellas, aflat la primul gol inscris pentru nationala Greciei

Caseta tehnica a jocului:

Cehia - Grecia 0-1 (0-0)
Marcator: Dellas ('115)
Formatii: Cehia: Cech - Grygera, Bolf, Ujfalusi, Jankulovski - Poborsky, Galasek, Rosicky, Nedved ('40 Smicer) - Koller, Baros. Antrenor: Karel Bruckner
Grecia: Nikopolidis - Seitaridis, Dellas, Kapsis, Fyssas - Zagorakis, Basinas ('72 Giannakopoulos), Katsouranis, Karagounis -Charisteas, Vryzas ('90 Tsiartas). Antrenor: Otto Rehhagel
Arbitri: Pierluigi Collina, Marco Ivaldi, Narciso Pisacreta (toti din Italia)
Cartonase galbene: Galasek, Smicer, Baros/Seitaridis, Charisteas, Karagounis
Stadion: Do Dragao - Porto
Spectatori: 42.000
Temperatura: 23 grade Celsius
Umiditate: 43%
Jucatorul meciului: Dellas

Nationala Greciei a reusit aseara o victorie incredibila in fata Cehiei, reusind o performanta istorica, si anume calificarea in finala turneului final. Desi nimeni nu le dadea nici o sansa inainte de startul competitiei, "roboteii" lui Rehhagel au eliminat pe rand Franta si Cehia, doua dintre favoritele la castigarea turneului, si au ajuns in ultimul act, programat pe 4 iulie la Lisabona, unde vor da piept cu nationala gazda, Portugalia. Esticii au dominat jocul in timpul regulamentar, dar dupa accidentarea lui Nedved, din minutul 33, s-au dovedit mai apatici decat in celelalte jocuri, iar in ultimul minut al primei reprize de prelungiri au primit lovitura de la Dellas, care a inscris primul gol pentru Grecia, dar un gol care i-a trimis pe eleni direct in finala turneului. Cehii au inceput in atac partida impotriva Greciei, avand sansa de a deschide scorul chiar in minutul trei, cand Jankulovski a executat o lovitura libera, Koller i-a pasat cu capul lui Rosicky, care a sutat violent din voleu in transversala portii lui Nikopolidis, ramas fara replica. Dupa un sut al lui Nedved, respins de aparatorii eleni, acelasi Jankulovski a patruns in careu si a sutat puternic din unghi, Nikopolidis respingand cu greu in corner. Primile ocazii ale jucatorilor pregatiti de germanul Otto Rehhagel poarta semnatura lui Karagounis, care in minutele 10 si 15 incearca doua suturi de la distanta, retinute fara probleme de portarul Cech. In minutul 29, tot grecii se dovedesc a fi mai periculosi, Fyssas a patruns pe stanga, a centrat in careu, de unde Vryzas a deviat usor balonul si Cech a respins cu dificultate, ajutat si de Jankulovski, care a degajat in aut. Cehii au revenit in atac hotarati sa dovedeasca faptul ca victoriile de pana in aceasta faza nu au fost intamplatoare si, in minutul 33, Rosicky a centrat de pe dreapta, Nedved a fost blocat, balonul a ajuns la Jankulovski, care a sutat puternic si Nikopolidis a respins miraculos, mentinand intacte sperantele grecilor. Prima repriza se incheie cu un sut cu bolta al aceluiasi Jankulovski, putin pe langa buturile portarului grec.

Oboseala cehilor

Dupa pauza, tot jucatorii pregatiti de Karel Bruckner domina jocul si, in trei faze succesive, Poborsky si Rosicky sunt aproape de a inscrie primul gol, dar de fiecare data mingile trimise de jucatorii cehi au ocolit spatiul portii lui Nikopolidis. In minutul 65, Fyssas a centrat in careu si Cech a respins in fata cu dificultate, pentru ca, doua minute mai tarziu, Karagounis sa execute o lovitura libera, iar Vryzas a reluat cu capul in bratele lui Cech. Cu un sfert de ora inainte de finalul jocului, grecii vedeau cum, odata cu trecerea timpului, sunt tot mai aproape de o performanta uriasa, calificarea in ultimul act al Campionatului European, editia Portugalia 2004. Jankulovski a sutat in zid din lovitura libera, mingea a ajuns la Poborsky, care a sutat puternic, portarul grec retinand insa fara probleme. In minutul 80, cehii au ratat o uriasa ocazie de a inscrie si de a evita prelungirile, dar Jan Koller a sutat putin pe langa poarta din pozitie, singur cu Nikopolidis, la capatul unei patrunderi superbe a lui Rosicky. Trei minute mai tarziu, Baros trece si el pe langa golul salvator, dar sutul sau s-a scurs pe langa buturile portii lui Nikopolidis. Astfel, primele nouazeci de minute se incheie la egalitate ,cu cehii incapabili sa-si fructifice dominarea si cu echipa Greciei aproape de o performanta incredibila, calificarea in finala Euro 2004.

Mutarea castigatoare

In prima repriza de prelungiri avea sa se produca una dintre cele mai mari surprize de la turneele finale. Jucatorii lui Karel Bruckner au parut din ce in ce mai obositi, fapt care nu l-a ingrijorat pe tehnicianul ceh, care a facut o singura inlocuire, si aceea fortata, pe parcursul intregului joc. Oboseala i-a facut pe cehi sa cedeze mijlocul terenului, moment in care Rehhagel a mutat castigator, l-a scos din teren pe Vryzas, obosit, si l-a introdus pe Tsiartas. In minutul 103, Grecia a trecut pe langa calificare, dupa ce nou - introdusul Tsiartas a executat o lovitura libera, Dellas a lovit mingea cu capul si Cech a respins in extremis, si cu ajutorul lui Grygera. Lovitura de teatru avea sa se produca in minutul 105, ultimul al primei reprize de prelungiri, cand acelasi Tsiartas a executat excelent un corner si Dellas a inscris cu capul pe langa portarul Cech. Cum in prelungiri se aplica regula golului de argint, Grecia a reusit o calificare miraculoasa in finala turneului, unde va infrunta tara gazda. Ultimul fluier al lui Collina a declansat fiesta in Grecia, nationala care sub comanda generalului Anghel Iordanescu nu reusea nici macar sa se califice la un turneu final. Acum in schimb, cu un strateg pe banca, Otto Rehhagel, elenii ajung pe cea mai inalta culme a acestei competitii. Se mai intreaba cineva de ce a ramas Romania acasa?

Page time :0.1383 (s) | 24 queries | Mysql time :0.013357 (s)