Zicu inscrie Timisoara in cursa pentru titlu

18 Octombrie 2010
621 Vizualizari | 0 Comentarii
Atacantul Ianis Zicu a reusit o dubla, sambata dupa-amiaza, in meciul FCM Targu Mures-FC Timisoara, din etapa a 11-a din Liga 1, formatia banateana impunandu-se cu 3-2 dupa ce gazdele au condus in doua randuri. Gazdele au inceput furtunos partida si dupa doar doua minute de la primul fluier al centralului Cristi Balaj aveau sa deschida scorul. Vagner a centrat excelent de pe dreapta, Didi a a prelungit cu pieptul pentru Stere, iar acesta l-a invins pe Pantilimon cu un sut superb care s-a oprit sub transversala. Timisoara a iesit la joc si dupa doar patru minute Axente si Helder s-au incurcat reciproc in marginea careului advers, irosind o buna sansa de a periclita poarta lui Caparco. Egalarea s-a produs in minutul 20, internationalul Zicu marcand cu un sut la coltul lung. Magera i-a oferit atacantului timisorean o pasa magistrala printre fundasii adversi si Zicu a trimis din prima fara speranta pentru goalkeeper-ul advers. Echilibrul pe tabela nu s-a mentinut decat opt minute, gazdele de la Targu Mures revenind la conducere prin Munteanu. Acesta a reluat cu sansa din fata portii o minge centrata in careu de Topic din corner. Cosmin Contra l-a introdus pe Chiacu in locul lui Burca in debutul partii secunde si banatenii au preluat initiativa jocului. La doar sase minute de la intrearea in teren, Chiacu a marcat pentru 2-2 cu un sut la coltul lung din interiorul careului. Acelasi Chiacu a ratat de putin dubla un minut mai tarziu, cand s-a trezit cu mingea la picior in fata lui Caparco, insa sutul atacantului timisorean a fost prea slab pentru a modifica tabela. Gazdele au replicat prin Topic, sutul acestuia din minutul 56 punandu-l la incercare pe Pantilimon. Goalkeeper-ul nationalei Romaniei s-a remarcat o data in plus in minutul 69, cand a retinut lovitura de cap a lui Didi. Zicu a punctat decisiv cu zece minute inaintea finalului, cand a pacalit jocul la offsaid al gazdelor, trimitand cu sansa in poarta dupa ce i-a depasit in dribling pe Munteanu si Caparco. Ultima ocazie a meciului le-a apartinut tot timisorenilor, Bourceanu testand vigilenta portarului advers cu un sut din afara careului.

FCM Târgu Mures: 1. Caparco - 25 Vagner, 4. Cordos, 28. Cr. Munteanu, 33. Bruno Fernandes, 32. Topici - 90. Issa Ba (83. Vasilache '77), 14. Stere, 5. Onicas, 19. Fl. Dan (21. Astafei '33) - 29. Didy (17. D. Roman '70). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

FC Timisoara: 29. Pantilimon - 13. Scutaru, 25. Burca (15. Chiacu '46), 28. Cisovsky, 8. Sepsi - 20. Helder, 7. Curtean (55. Bourceanu '72), 5. Alexa, 27. Zicu - 17. Magera (21. Goga '60), 9. Axente. Antrenor: Cosmin Contra.

Cartonase galbene: Onicas '21, Issa Ba '58 / Zicu '37, Burca '43, Alexa '54, Curtean '72, Goga '90

Arbitri: Cristian Balaj (central) - Zoltan Szekely, Octavian Sovre (asistenti) - Florin Marcu (rezerva)