Petru Movilă, președintele PMP Iași, detalii despre Spitalul Regional de Urgență.
„S-a finalizat traseul drumului pe care se va face scoaterea pământului sau evacuarea pământului care va fi excavat de la Spitalul Regional de Urgență. Este responsabilitatea Primăriei, iar Primăria și-a onorat obligațiile privind parteneriatul cu Ministerul Sănătății privind realizarea Spitalului Regional de Urgență. Cum spuneam, aceasta este parte din proiectul privind pregătirea pentru proiect. Beneficiarii pentru acest pământ sunt persoane juridice, instituții publice, inclusiv instituții din subordinea Primăriei, aceștia vor prelua o parte din pământul de la suprafață, pământul care poate fi folosit pentru activități specifice. De asemenea, pământul din partea de jos va putea fi folosit de firme și din subordinea Primăriei, sunt firme private sau alte UAT-uri, alte primării care pentru amenajarea unori terenuri au nevoie de acest pământ care va fi excavat de pe locul unde va fi amplasat Spitalul Regional de Urgență”, transmite Petru Movilă, președintele PMP Iași.