Cu fiecare ocazie pe care am avut-o, și eu, și toți colegii mei social-democrați, am susținut cu argumente și dovezi că România îndeplinește toate condițiile pentru aderarea la spațiul Schengen.
Afirmația cancelarului german Olaf Scholz care susține același lucru este încă o dovadă în plus.
Este o decizie pe care fiecare român o merită cu prisosință!
Astfel, toți cetățenii noștri care călătoresc în scop personal sau turistic, cât și transportatorii de mărfuri nu vor mai fi nevoiți să piardă timp prețios cu verificările de la granițele statelor membre Schengen. Pentru transportatori, vorbim de scurtarea semnificativă a timpilor de așteptare în frontieră! Ca atare, de curse operate mai rapid, cu costuri mai reduse. Aceste beneficii se vor vedea rapid pe întregul lanț comercial, pentru toți cei implicați, de la producător, până la consumator.
Susținerea sinceră a lui Olaf Scholz, unul dintre cei mai importanți lideri de stânga din Europa, în favoarea României arată încă o dată că munca și demersurile noastre, ale social-democraților, la nivel național și european pentru concretizarea tuturor proiectelor importante pentru România sunt recunoscute și susținute.
Vasile Toma
Deputat al Județului Iași