La doar 16 ani

19 Decembrie 2001
1016 Vizualizari | 0 Comentarii
Sahista Camelia Ciobanu devine vice-campioana la senioare

•La turneul final de la Targoviste, ea a indeplinit si cea de-a doua norma obligatorie de maestra internationala, urmand a primi acest titlu la viitorul Congres FIDE

Turneul final al Campionatelor Nationale de sah pentru seniori si senioare s-a desfasurat la Targoviste, acolo unde, printre participanti s-a aflat si tanara Camelia Ciobanu (cu dubla legitimare Politehnica Iasi - AEM Timisoara), insotita de antrenorul ei Catalin Navrotescu, cel care a concurat insa pentru AEM Timisoara in intrecerea masculina. La doar 16 ani, dupa un parcurs excelent la sfarsitul celor 11 runde, ieseanca Camelia Ciobanu a cucerit titlul de vice-campioana la senioare, cu 7, 5 puncte, indeplinind astfel si cea de-a doua norma de maestra internationala. "Camelia a depasit cu un punct cea de-a doua norma impusa de maestra internationala, ea urmand a primi titlul de maestra internationala la viitorul Congres FIDE", ne-a declarat antrenorul iesean Catalin Navrotescu. Campioana nationala in intrecerea fetelor, cu 8 puncte, a devenit Iulia Ionica (Progresul Bucuresti), iar pe locul 3 s-a clasat Gabriela Olarasu (AEM Timisoara), cu 7 puncte.
In intrecerea masculina, cu 10, 5 puncte din 15 posibile, campion national a devenit Mircea Parligras (AEM Timisoara), urmat pe podium de Boris Itkis (Victoria Techirghiol - moldovean naturalizat), cu 9, 5 puncte si Vladislav Nevednici (AEM Timisoara), tot cu 9, 5 puncte. Avand un parcurs mai modest, Catalin Navrotescu s-a clasat doar pe locul 12, cu 6, 5 puncte.
In final, revenind la ieseanca Camelia Ciobanu, sa mentionam ca ea este eleva in clasa a 9-a la LPS si in acest an a devenit si campioana nationala la categoria 16 ani. A participat in 2001 la Campionatul European din Grecia, acolo unde s-a clasat pe locul 4-9, iar la Campionatul Mondial din Spania a ocupat locul 10-14 la categoria 16 ani, tot aici concurand si ieseanca Alina Motoc (Iasitel).
Nascuta la Buzau, dar de mai multi ani in Iasi, Camelia Ciobanu le are partenere de sah si pe surorile ei Larisa Paraschiva (13 ani, fosta vicecampioana la 10 ani) si Maria Claudia (11 ani). Intr-o editie viitoare, va vom prezenta un interviu in exclusivitate cu tanara speranta a sahului iesean si romanesc, Camelia Ciobanu, sportiva clubului Politehnica.