Babetele continuă rubricuța cu o altă chestiune despre un alt pulitician de pe la noi din târg care a făcut o gafă monumentală în fața gagicilor. Ei bine, pe vremea când era șăf al giudețului, Arăgăzel Pompa venea cu un braț de flori la cejău, ca să le dea la muieri de 8 martie, să le spună că-s faine, că-s bune, că le iubește. Numai că le spunea doar la alea care erau cu pezedeul, nu la alea care simpatizau cu gălbejiții de la peneleu.
Adică Arăgăzel venea cu brațul de flori după el, dar le selecta pe muieri și le lăsa cu mâna întinsă și speranța plăpândă pe alea care nu erau cu pezedeul. Nu ne mai miră nimica de la Arăgăzel. Doar el era ăla care arunca cu tot ce avea la îndemână după ăia care îl ofticau. Ce bucurie a fost în cejăul ăla după ce Arăgăzel a pierdut cu brio alegerile pentru giudeț. Arăgăzel speră să se întoarcă la cejău cândva, numai că el va rămâne cam cu atâta.