Prima pagină » Local » A murit profesoara Gica Brățan, un reper al învățământului gastronomic ieșean
A murit profesoara Gica Brățan, un reper al învățământului gastronomic ieșean

A murit profesoara Gica Brățan, un reper al învățământului gastronomic ieșean

15 mart. 2026, 08:24, 8 ,
Redacția BZI în Local

Comunitatea educațională din Iași este în doliu după ce profesoara Gica Brățan, un nume bine cunoscut în domeniul învățământului economic și gastronomic, a încetat din viață aseară.

Cadru didactic la Colegiul Economic „Virgil Madgearu” din Iași timp de aproximativ 40 de ani, Gica Brățan a format generații întregi de elevi și a fost considerată una dintre cele mai dedicate profesoare din domeniul alimentației publice și al gastronomiei. De-a lungul carierei sale, a coordonat numeroase activități educaționale și a fost implicată activ în organizarea concursurilor gastronomice din Iași, contribuind la promovarea talentului tinerilor bucătari și la dezvoltarea învățământului de profil.

Memoria profesoarei Gica Brățan va rămâne vie în comunitatea Colegiului Economic „Virgil Madgearu” și în inimile celor pe care i-a îndrumat de-a lungul anilor.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Moțiunea de cenzură, sub lupa astrologiei! Va cădea Guvernul sau începe o criză mai amplă?
Astrologul Thomas Rob analizează moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan și avertizează asupra instabilității politice. Votul asupra moțiunii de cenzură împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan, programat pentru 5 mai 2026, este privit ca un moment-cheie pentru scena politică din România. Dincolo de calculele politice și aritmetica parlamentară, astrologul Thomas Rob aduce în discuție o […]
Moțiunea de cenzură, sub lupa astrologiei! Va cădea Guvernul sau începe o criză mai amplă?
Comentarii
  • Sigur este Gica Bratan de la Liceul Economic și drept Administrativ nr.2 Iași? Am fost colegi la Catedra de Gastronomie în perioada 1976 doamna Spinei,Ionescu,Brumă,Baciu,Silvestru,Lala Chimeri și subsemnata Maria. Director Prof.Ouatu și prof Adriana Pârvu. Dacă este adevărat că GICA BRATAN a plecat atunci voi spune Draga mea fosta colegă care ai iubit această lume și în mod special pe soțul (polițist)și copiii îți doresc Drum Lin printre Stele. Condoleante familiei!

    • Mi-a fost profesoara de practica la laboratorul de pe Săulescu în profesionala. Pe atunci era căsătorită cu fostul patron de la restaurantul Dunărea.

      • Vorbești proștii, unicul soț al doamnei Gica , este polițistul Brațan, ai confundat cu doamna Loghin.

  • Cine’i asta?

  • Mi-a fost profesoara de practica la laboratorul de pe Săulescu în profesionala. Pe atunci era căsătorită cu fostul patron de la restaurantul Dunărea.

  • Din păcate nu am văzut mesaj de la colegii care au fost împreună unii până în prezent.Eu am plecat în 1980 de la Catedra.Am amintiri frumoase despre toți colegii.Gica era deosebită avea un fel aparte în pregătirea elevilor comunica cu toti și avea grija că toți să primească informațiile necesare pentru a progresa in profesie.Sotul este Polițistul BRATAN cu care GICA se iubește din Liceu,cei care spun altceva sunt in eroare.Te iubesc și îți doresc încă o dată drum lin printre Stele.Condoleante Familiei!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
06 mai 2026
06 mai 2026
Articole similare
Sportivii de la cluburile din Iași au făcut spectacol la Campionatul Național de Karate Tradițional din Iași
02:00
FOTO Sportivii de la cluburile din Iași au făcut spectacol la Campionatul Național de Karate Tradițional din Iași
Trotuarul de pe strada Ion C. Brătianu a devenit parcare pentru mașini! Autoturismele aparțin studenților care vin la festivitățile de la Teatrul Național
02:00
FOTO Trotuarul de pe strada Ion C. Brătianu a devenit parcare pentru mașini! Autoturismele aparțin studenților care vin la festivitățile de la Teatrul Național
Ștefan Manolache, tupeu de infractor! Beizadeaua lui Mircea Manolache neagă orice legătură cu drogurile, deși probele din dosar sunt incontestabile: „Nu mă testezi tu pe mine, marș!”
02:00
FOTOVIDEO Ștefan Manolache, tupeu de infractor! Beizadeaua lui Mircea Manolache neagă orice legătură cu drogurile, deși probele din dosar sunt incontestabile: „Nu mă testezi tu pe mine, marș!”
O firmă din Cluj și una din Suceava vor să construiască o platformă pentru depozitarea gunoiului în Aroneanu! Contractul depășește un milion de lei
02:00
O firmă din Cluj și una din Suceava vor să construiască o platformă pentru depozitarea gunoiului în Aroneanu! Contractul depășește un milion de lei
Bărbatul care a lucrat „la negru” la restaurantul Diamond Ballroom spune că a fost amenințat de tatăl patronului: „Mi-a zis că o să vină după mine și o să văd eu ce pățesc”
02:00
FOTO Bărbatul care a lucrat „la negru” la restaurantul Diamond Ballroom spune că a fost amenințat de tatăl patronului: „Mi-a zis că o să vină după mine și o să văd eu ce pățesc”
O ieșeancă a transportat droguri cu trenul! Clanul Colac este implicat într-un dosar cu trafic de stupefiante!
02:00
FOTO O ieșeancă a transportat droguri cu trenul! Clanul Colac este implicat într-un dosar cu trafic de stupefiante!
Firmele de construcții se întrec în oferte pentru a semna un contract cu Primăria Lețcani, de peste 5 milioane de lei! Proiectul presupune construirea unei grădinițe
02:00
Firmele de construcții se întrec în oferte pentru a semna un contract cu Primăria Lețcani, de peste 5 milioane de lei! Proiectul presupune construirea unei grădinițe
Ei sunt indivizii care au furat, din magazia unui bătrân din Iași, 120.000 de lei și 4.000 de euro. Au fost arestați, dar nu vor să dea banii înapoi
02:00
FOTOVIDEOEXCLUSIV Ei sunt indivizii care au furat, din magazia unui bătrân din Iași, 120.000 de lei și 4.000 de euro. Au fost arestați, dar nu vor să dea banii înapoi
Subvențiile pentru terenurile agricole, plătite de APIA. Fermierii din Iași primesc sute sau mii de euro la hectar, în funcție de cultură
02:00
Subvențiile pentru terenurile agricole, plătite de APIA. Fermierii din Iași primesc sute sau mii de euro la hectar, în funcție de cultură
A intrat în comă după ce a fost lovit pe trecerea de pietoni! Șoferița, secretar la primărie, conducea cu viteză
02:00
FOTO A intrat în comă după ce a fost lovit pe trecerea de pietoni! Șoferița, secretar la primărie, conducea cu viteză