În urmă cu puțin timp s-a produs un accident rutier la Iași. Din primele informații deținute de reporterii BZI, incidentul auto a avut loc pe Bulevardul Chimiei.
UPDATE: Două persoane au fost rănite, după ce patru autoturisme au fost implicate.
Victimele au fost transportate la spital.
„Accident rutier cu victime pe Bulevardul Chimiei din municipiul Iași
În jurul orei 13:00, echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Mihail Sturdza” al județului Iași au fost alertate prin numărul unic de urgență 112 cu privire la producerea unui accident rutier pe Bulevardul Chimiei, între Podul Metalurgie și Podul Sf. Ioan.
În eveniment au fost implicate trei autoturisme. Două persoane au fost rănite, acestea fiind conștiente și neîncarcerate. Victimele au fost preluate de echipajele medicale și transportate la spital pentru îngrijiri de specialitate.
La locul accidentului au intervenit:
– două autospeciale de stingere cu modul de descarcerare (ASAS) din cadrul Detașamentului 2 Iași,
– un echipaj de terapie intensivă mobilă (TIM),
– un echipaj de prim ajutor (EPA),
– un echipaj de tip B de la SAJ Iași,
cu un total de 15 subofițeri.
Pe lângă acordarea primului ajutor și asigurarea perimetrului, echipajele operative au luat măsuri de prevenire a incendiilor prin deconectarea bornelor bateriilor și verificarea eventualelor scurgeri de combustibil.
Recomandări preventive pentru participanții la trafic:
•Adaptați permanent viteza la condițiile de drum și trafic.
•Păstrați distanța de siguranță între autovehicule.
•Nu folosiți telefonul mobil în timpul condusului.
•Acordați prioritate și evitați manevrele riscante.
•Respectați semnalele polițiștilor și regulile de circulație.
Prevenirea accidentelor începe cu responsabilitatea fiecărui participant la trafic. Viața are prioritate!”, a transmis ISU Iași.
Știre inițială
Trei autoturisme au fost implicate, dintre care două s-au izbit frontal: un Audi, o Skoda și un BMW.
Nu se cunoaște cauza producerii accidentului.
Nu s-au raportat victime, ci pagube materiale semnificative.
Revenim cu detalii!
Nu vezi pe autostradă în străinătate asa ceva! Total nebuni!
Mancav-as pola voastra, da cu ce viteza mergeati nebunilor…. Astia ar trebui sa ramana pieton pe viata
3 uber si un bolt…la ce sa te aștepți?
Viteza și statul pe telefon
De ce nu se instalează Radare Fixe
Aloooo poliția ați auzit de Radare Fixe !?
Sunt niște camere banale cu sistem radar ,sunt permanente și salvează vieți .Se vor reduce accidentele cu 80%
Ha…nu sunt OK? Mai bine să moară
Atunci când nu există lege și ordine, ăsta e rezultatul.
Oamenii nu înțeleg cu vorba bună, ei știu doar de frică.
Prea multe accidente rutiere. Prea puține măsuri.
daca nu era bmw u nu era nici un accident, el baga 190 pe acolo