Prima pagină » National » Adevărul dur despre măsurile Guvernului! Sindicaliștii avertizează: „Va fi haos total în stradă”
Adevărul dur despre măsurile Guvernului! Sindicaliștii avertizează:

Adevărul dur despre măsurile Guvernului! Sindicaliștii avertizează: „Va fi haos total în stradă”

03 iul. 2025, 16:40, 5 ,
Redacția BZI în National

La finalul unei întâlniri tensionate de joi, 3 iulie, la Palatul Victoria, președintele CNS „Cartel Alfa”, Bogdan Hossu, a tras un semnal de alarmă privind noile măsuri fiscale și sociale pe care Guvernul vrea să le impună prin asumarea răspunderii în Parlament. În urma discuțiilor purtate cu premierul Ilie Bolojan și alți oficiali, Hossu a anunțat că urmează convocarea de urgență, vineri la ora 12:00, a Consiliului Național Tripartit pe Dialog Social, pentru a analiza proiectul legii pe care Guvernul îl va prezenta Parlamentului în doar câteva ore.

Liderul sindical a subliniat că, deși textul legii încă nu le-a fost pus la dispoziție, au tras un semnal clar către Guvern: măsurile adoptate în prezent sunt concentrate exclusiv pe umerii angajaților din sectorul public și pensionari, în timp ce alte categorii sociale și economice scapă de efortul corect de ajustare financiară. Această abordare unilaterală riscă să amplifice tensiunile sociale, iar conflictele de muncă „vor deveni din ce în ce mai numeroase și mai puternice.”

Premierul Bolojan în fața unui război social

Bogdan Hossu a explicat că în momentul de față sindicatele speră să prevină impunerea unor măsuri suplimentare, pe lângă cele deja anunțate miercuri de premier. El a precizat că, cel mai probabil, singura restricție în plus va veni din faptul că instituțiile publice nu vor primi fonduri suplimentare în urma rectificării bugetare, ceea ce va forța un control strict asupra cheltuielilor actuale.

În acest context, liderul sindical a recunoscut că măsurile viitoare ar putea implica fie concedieri, fie aplicarea celor cinci zile de concediu neplătit, dar deciziile vor fi negociate punctual cu fiecare instituție în parte.

„Dacă ai 100 de lei în buget, trebuie să te încadrezi în suma respectivă, fără bani în plus. Soluția pentru administrație va fi fie să reducă personalul, fie să aplice zile libere neplătite,” a explicat Hossu.

În ceea ce privește plafonarea sporurilor pentru condiții vătămătoare sau alte bonusuri, liderul sindical a infirmat posibilitatea de a le include direct în salarii, deoarece legislația actuală privind salarizarea bugetară nu permite acest lucru. El a atras însă atenția asupra faptului că există și alte sporuri „inventate” de unele instituții, care se adaugă peste cele prevăzute legal, iar în discuțiile purtate nu s-a intrat în detalii punctuale pe această temă.

Cea mai importantă concluzie a fost însă apelul sindicaliștilor către Guvern pentru o discuție reală și transparentă în cadrul Consiliului Tripartit, pentru a evita măsurile impuse în grabă și fără consultare.

„Premierul a fost informat că, în condițiile în care povara ajustărilor fiscale este pusă doar pe umerii lucrătorilor și pensionarilor, iar distribuția efortului nu este echitabilă, vom avea un val de conflicte sociale fără precedent,” a conchis Bogdan Hossu.

Astfel, situația rămâne tensionată, iar zilele următoare vor fi decisive pentru dialogul social din România, cu riscul major ca tensiunile să escaladeze dacă Guvernul nu va ține cont de avertismentele sindicatelor.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului
Nicușor Dan analizează scenariul de rezervă pentru formarea Guvernului. Dacă Executivul condus de Adrian Veștea nu primește votul Parlamentului, una dintre variante este un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR. În timp ce negocierile pentru formarea noului Executiv continuă într-un climat politic tensionat, președintele României, Nicușor Dan, analizează și variante alternative pentru depășirea […]
Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului
Comentarii
  • Sa ne spună că dl.Hosu unde sunt Activele Sindicatului?

  • iesim din criza daca

    1. ALEGERI ANTICIPATE! cu astia de la putere nu faci nimica. is si ticalosi si ipocriti.
    dupa asta :
    2. sistam ajutoarele directe si indirecte catre Ucraina
    3. maxim 2% pt inarmare atat timp cat suntem sub media UE a gradului de colectare
    4. renuntam la partea din PNRR care e pe imprumuturi
    5. clientela politica out!
    6. impozit pe cifra de afaceri pt multinationale

  • Mi-as dori o greva generala.

  • Acesti imbuibati asa numiti lideri ai sindicatelor zic ca tin cu angajatii dar se gandesc la veniturile lor care cresc odata cu orice majorare , au un contract de munca numai in favoarea lor asemenea celor de la ccr.Cum sa iti pese de tara cand tu iei bani din televiziuni, fiecare aparitie este platita, afaceri personale si procentul din veniturile salariatilor.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
20 iunie 2026
20 iunie 2026