Prima pagină » Local » Aeroportul Iași funcționează normal în ciuda ninsorii abundente! Echipele de deszăpezire lucrează la foc continuu

Aeroportul Iași funcționează normal în ciuda ninsorii abundente! Echipele de deszăpezire lucrează la foc continuu

18 feb. 2026, 11:11, 1 ,
Redacția BZI în Local

Aeroportul Internațional Iași a trecut cu bine peste noaptea cu ninsoare consistentă, operațiunile desfășurându-se fără probleme. Utilajele de deszăpezire au acționat continuu pentru a menține pista, căile de rulare și platforma în condiții optime, astfel încât zborurile să se desfășoare normal.

„Ninsoarea abundentă din cursul nopții nu a afectat desfășurarea operațiunilor pe Aeroportul Iași. Echipele noastre au intervenit permanent cu utilajele de deszăpezire pentru a menține pista, căile de rulare și platforma în condiții optime de operare. Și la această oră, acțiunile continuă pentru menținerea suprafețelor de mișcare curate și sigure, astfel încât zborurile să se desfășoare în cele mai bune condiții. Datorită intervenției rapide și coordonate a echipelor noastre, programul de zbor nu va avea de suferit. Siguranța și continuitatea operațiunilor rămân prioritatea noastră, indiferent de condițiile meteo”, a transmis Romeo Vatră, director Aeroport Iași.

Echipele de întreținere au folosit utilaje specializate pentru deszăpezirea pistei și a căilor de rulare, iar eforturile lor coordonate permit menținerea unui flux normal de zboruri, chiar și în condiții meteo dificile.

Pasagerii care călătoresc de pe Aeroportul Iași pot fi astfel liniștiți: zborurile programate nu vor întâmpina întârzieri din cauza ninsorii, iar securitatea operațiunilor rămâne prioritară.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Plan Roșu de Intervenție pe DN1 după un accident în lanț. Treisprezece persoane implicate, doi copii și mama lor au ajuns la spital
Un accident rutier grav produs luni după-amiază, 1 iunie 2026, pe DN1, între Avrig și Bradu, în județul Sibiu, a mobilizat un număr impresionant de forțe de intervenție și a dus la activarea Planului Roșu de Intervenție. Patru autoturisme au fost implicate într-o coliziune în lanț, iar 13 persoane, dintre care șase copii, au fost […]
Plan Roșu de Intervenție pe DN1 după un accident în lanț. Treisprezece persoane implicate, doi copii și mama lor au ajuns la spital
Comentarii
  • cool! de asta imi iau zboruri din chisinau – acolo nu sunt vile de „smecheri” pe langa asa ca se aplica alte reguli… nu ma trezesc la suceava sau inapoi de unde am plecat..

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
02 iunie 2026
02 iunie 2026