Prima pagină » National » Alertă cu bombă la Târgul de Crăciun din Călărași. Zona a fost evacuată
Alertă cu bombă la Târgul de Crăciun din Călărași. Zona a fost evacuată

Alertă cu bombă la Târgul de Crăciun din Călărași. Zona a fost evacuată

02 dec. 2022, 23:40,
în National

Un bărbat a anunțat vineri seara, la 112, că în în Târgul de Crăciun din Călărași a fost amplasată o bombă. Alarma s-a dovedit falsă, transmite Mediafax.

Potrivit IPJ Călărași, un bărbat a anunțat, vineri seara, la 112, amplasarea unei bombe în Târgul de Crăciun din municipiul Călărași.

Persoanele care erau prezente la târg au fost evacuate

Numărul a fost reapelat, iar persoana a răspuns spunând că a fost o glumă, au anunțat polițiștii.

Oamenii legii au făcut cercetări la fața locului, iar persoanele care erau prezente la târg au fost evacuate. Alarma s-a dovedit a fi falsă.

Polițiștii fac verificări în vederea identificării persoanei care a făcut apelul și luarea măsurilor legale care se impun.

Alertă cu bombă la Timișoara

Reamintim că o alertă cu bombă a avut loc și în Timișoara în luna noiembrie. Alerta s-a dat la Serviciul Unic de Urgență 112. Vocea anunța că la Liceul Catolic din Timișoara este amplasată o bombă.

Polițiștii și pirotehniștii s-au pus imediat în mișcare, iar toți copiii au fost evacuați. S-a dovedit o alarmă falsă, la fel ca și celeleate patru date de aceeași persoană, un adolescent care se joacă cu autoritățile, în ciuda amenzilor de mii de lei încasate de bunicii lui.

Poliţiştii Secţiei 1 Urbane au fost sesizaţi prin apel 112 despre faptul că în incinta unităţii şcolare s-ar afla o bombă. Peste 100 de persoane au fost evacuate, marţi la prânz, din liceul Catolic Gerhardium, situat în apropierea Palatului Administrativ din Timişoara.

Informația s-a dovedit falsă, iar speciaiștii s-au retras din teren. Autorul anunțului a fost identificat repede. Tânărul de 16 ani este același care a mai anunțat că în Liceul Catolic se află o bombă și la începutul lui ianuarie 2022. De asemenea, în mai, acesta a susținut că în centrul comercial Bega ar fi fost pus un dispozitiv exploziv. Și în septembrie, adolescentul a sunat la 112 din nou și le-a spus operatorilor că o bombă a fost plasată la Palatul Episcopal Romano Catolic, scrie Tion. Minorul este considerat un copil problemă. Este crescut de bunici, iar până acum aceștia au încasat din cauza nepotului amenzi de mii de lei pentru că i-a pus pe polițiști, jandarmi și pompieri pe drum.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Acciza la motorină va fi redusă cu 20% în perioada 16-31 august 2026. Ministerul Finanțelor anunță o intervenție temporară și reevaluări la fiecare două săptămâni. Ministerul Finanțelor a anunțat reducerea temporară a accizei la motorină cu 20%, măsură care se aplică în perioada 16-31 august 2026. Decizia vine după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale pentru […]
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
21 august 2026
21 august 2026