Vlad Gheorghe susține că PSD și AUR plănuiesc suspendarea lui Nicușor Dan, imediat după eliminarea lui Ilie Bolojan. Declarația consilierului onorific al premierului vine într-un moment de maximă tensiune politică, chiar în ziua în care opoziția depune moțiunea de cenzură împotriva Executivului.
Scenariul politic de criză: Suspendarea lui Nicușor Dan și interesele bugetare
Potrivit lui Vlad Gheorghe, strategia social-democraților nu este una nouă, ci reprezintă o mișcare calculată de multă vreme. Acesta descrie mecanismul prin care PSD își selectează aliații și inamicii în funcție de utilitatea lor politică imediată.
„Fără îndoială. Dar PSD deja se gândește și s-a gândit de multă vreme cum să-l suspende. PSD e un animal politic care lucrează numai pe interes, adică atâta vreme cât i se pare că o persoană într-o funcție poate să îl ajute lucrează împreună cu persoana respectivă, iar în momentul în care i se pare că nu mai ajută și chiar încurcă începe să lucreze împotriva persoanei respective dacă poate”, a declarat Vlad Gheorghe la Digi24.
În acest context, o eventuală suspendarea lui Nicușor Dan ar fi jalonul final al unei strategii de preluare totală a controlului. Totuși, consilierul subliniază că prioritatea actuală a PSD rămâne debarcarea premierului, deoarece pârghiile financiare de la nivel central sunt mult mai atractive pe termen scurt.
„Deci, fără îndoială, în timp ce vorbim noi acel plan există numai că în acest moment ținta mult mai periculoasă pentru PSD este Ilie Bolojan pentru că de la Palatul Victoria se dă ora exactă în țară în legătură cu fondurile bugetare, iar acolo este interesul imediat al PSD”, a completat acesta.
Ilie Bolojan, ultimul obstacol în calea ofensivei PSD-AUR
Analiza oferită de Vlad Gheorghe indică faptul că prezența lui Ilie Bolojan în fruntea Guvernului acționează ca un scut pentru Președinție. Atât timp cât Executivul rămâne stabil, procedurile radicale împotriva șefului statului sunt dificil de pus în mișcare.
Referitor la momentul în care ar putea fi declanșată procedura de suspendarea lui Nicușor Dan, Gheorghe a fost tranșant: „Ce pot să spun foarte clar și factual este că atâta vreme cât domnul Ilie Bolojan este la Palatul Victoria, un astfel de plan nu poate fi pus în mișcare, dar în cazul în acre nu ar mai fi Ilie Bolojan, bineînțeles că palnul revine în actualitate pentru că s-a bifat un jalon important în acest plan, respectiv îndepărtarea lui Ilie Bolojan”.
Așadar, supraviețuirea politică a premierului Bolojan este direct legată de stabilitatea mandatului prezidențial, formând un front comun împotriva încercărilor de destabilizare coordonate de alianța conjuncturală PSD-AUR.
Moțiunea de cenzură: „Bătălia pentru cutiile de pantofi”
Astăzi, tensiunea atinge cote maxime prin depunerea moțiunii de cenzură. Vlad Gheorghe consideră că această mișcare este un „semnal de forță” prin care PSD încearcă să își protejeze interesele financiare amenințate de reformele administrative ale actualului premier.
„Ideea este să se dea acest semnal de forță din partea PSD că dacă cineva îi pune în pericol cutiile de pantofi atunci vor face tot ce pot ei ca sa-l înlăture pe acel cineva”, explică acesta, făcând aluzie la rezistența sistemului în fața măsurilor de austeritate și transparență.
Deși semnăturile pentru moțiune au fost deja strânse, rezultatul nu este încă bătut în cuie. Negocierile de culise vor decide dacă planul care vizează Guvernul și, ulterior, suspendarea lui Nicușor Dan, va deveni realitate.
„Momentul adevărului va fi săptămâna viitoare când se va dezbate moțiunea și se va vota. Până în acel moment toate semnăturile (…) sunt doar niște semnături… se pot retrage”, a concluzionat Vlad Gheorghe.
Săptămâna viitoare se anunță a fi decisivă pentru arhitectura puterii în România. Dacă moțiunea trece, drumul către Cotroceni pare să fie următoarea țintă pe agenda opoziției, punând sub semnul întrebării continuitatea actualei conduceri a statului.
Doamne ajută!! Poate scăpăm de poneiul ăsta, diliu!!
Marsh la Moscova!