Prima pagină » Local » Andrei, un tată-erou, are nevoie de ajutor pentru a ajunge acasă
Andrei, un tată-erou, are nevoie de ajutor pentru a ajunge acasă

Andrei, un tată-erou, are nevoie de ajutor pentru a ajunge acasă

06 mai 2022, 19:17,
în Local

Andrei, un tată-erou, are nevoie de noi pentru a ajunge acasă! Părintele Dan Damaschin a postat, pe pagina sa de Facebook, cazul emoționant al unei familii îndurerată, care are nevoie de ajutor.

Mesajul preotului Damaschin: 

Acum câteva zile, în presa locală a apărut știrea că undeva, în județul Vaslui, un tată a intrat prin flăcările ce cuprinseseră întreaga locuință, pentru a-și salva băiețelul în vârstă de 6 anișori și fetița în vârstă de doar 3 anișori.

Dacă pentru băiat, în prezent internat alături de mama sa la Spitalul de Copii ”Sfânta Maria” Iași, există șanse de recuperare, rănile pricinuite de incendiul devastator au fost peste puterile trupușorului Anisiei, fetița de 3 ani, aceasta mutându-se printre îngeri.

Nu de mult a ajuns la noi vestea cumplită că, deși medicii din Germania au făcut tot ceea ce este posibil pentru tatăl Andrei, din păcate, nu au putut să îl salveze.

La acest moment, familia nu are resursele financiare necesare pentru a-l aduce acasă și pentru a-l înmormânta. Mai apoi, băiatul de șase anișori și mama sa vor avea nevoie de ajutor, întrucât focul le-a mistuit locuința și multe dintre bunuri.

Vă îndemn să alinăm, atât cât se poate, suferința acestei familii greu încercate!

Bunul Dumnezeu să răsplătească, fiecăruia, după bunătatea inimii sale și să-i numere în ceata sfinților pe Anisia și tatăl ei, Andrei!

Unde se pot face donații

Asociația ,,Glasul Vieții”
RO64BTRLRONCRT00W8759401 (RON)
COD SWIFT: BTRLRO 22
RO49BTRLEURCRT00W8759401 (EURO)
RO89BTRLUSDCRT00W8759401 (USD)
RO17BTRLGBPCRT00W8759401 (LIRE)

Paypal: pr.dandamaschin@yahoo.com

BCR:
Asociația ,,Glasul Vieții”
RO41RNCB0178156773130001 LEI
RO14RNCB0178156773130002 EUR
RO84RNCB0178156773130003 USD

REVOLUT – Ana – +40744163322

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Acciza la motorină va fi redusă cu 20% în perioada 16-31 august 2026. Ministerul Finanțelor anunță o intervenție temporară și reevaluări la fiecare două săptămâni. Ministerul Finanțelor a anunțat reducerea temporară a accizei la motorină cu 20%, măsură care se aplică în perioada 16-31 august 2026. Decizia vine după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale pentru […]
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
29 august 2026
29 august 2026