Prima pagină » National » Aproape 2.000 de tone de deşeuri transportate ilegal cu vaporul pe Dunăre, oprite la Calafat de autorități
Aproape 2.000 de tone de deşeuri transportate ilegal cu vaporul pe Dunăre, oprite la Calafat de autorități

Aproape 2.000 de tone de deşeuri transportate ilegal cu vaporul pe Dunăre, oprite la Calafat de autorități

01 aug. 2021, 23:20,
în National

Poliţişti de la Punctul de Trecere a Frontierei Calafat Portuar şi lucrători din cadrul Gărzii de Mediu Dolj au descoperit, în urma unui control efectuat pe un vapor, 1.977.687 kilograme deşeuri din materiale plastice şi reziduuri metalice contaminate cu substanţe periculoase şi cabluri cu conţinut de ulei, gudron sau alte substanţe toxice, potrivit agerpres.ro.

Potrivit unui comunicat al Poliţiei de Frontieră transmis duminică de AGERPRES, bunurile nu îndeplineau condiţiile legale pentru a fi introduse în ţară, deşeurile fiind încărcate din Ungaria cu destinaţie o societate din Turcia.

„La data de 30.07.2021, în jurul orei 15.30, poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Calafat Portuar au efectuat pe sensul de intrare în ţară, controlul specific asupra unei nave, sub pavilion România, comandantul echipajului fiind un cetăţean român în vârstă de 65 de ani. În urma controlului efectuat de către colegii noştri împreună cu reprezentanţi din cadrul Gărzii de Mediu Dolj, s-a constatat faptul că în componenţa vaporului existau două barje, încărcate cu deşeuri metalice contaminate cu substanţe periculoase, cabluri având conţinut de ulei, gudron sau alte substanţe toxice, materiale plastice precum şi componente electrice”, se arată în comunicatul citat.

Autorităţile competente nu au permis intrarea pe teritoriul României pentru deşeurile sus-menţionate, întrucât pe timpul efectuării transferului este interzisă amestecarea acestora şi, totodată, pentru faptul că nu au putut face dovada unei gestionări corecte privind sănătatea oamenilor şi a mediului, se menţionează în comunicat.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Revoltă după o cazare în Eforie Nord. Un cuplu susține că a găsit mucegai și mizerie într-un hotel de trei stele, deși a plătit 350 de lei pe noapte
Un cuplu cazat într-un hotel de trei stele din Eforie Nord susține că a găsit mucegai, praf și instalații sanitare deteriorate. Imaginile au fost publicate online, iar turiștii cer verificări din partea ANPC. Turiștii susțin că au descoperit o cameră cu numeroase probleme de igienă și întreținere, iar după ce au cerut schimbarea acesteia, spun […]
Revoltă după o cazare în Eforie Nord. Un cuplu susține că a găsit mucegai și mizerie într-un hotel de trei stele, deși a plătit 350 de lei pe noapte

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
11 iulie 2026
11 iulie 2026