Prima pagină » Local » Aproape 540 de acțiuni pentru combaterea traficului de droguri au avut loc în primele 7 luni ale anului 2025

Aproape 540 de acțiuni pentru combaterea traficului de droguri au avut loc în primele 7 luni ale anului 2025

10 aug. 2025, 13:03,
Redacția BZI în Local
Aproape 540 de acțiuni pentru combaterea traficului de droguri au avut loc în primele 7 luni ale anului 2025
În perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2025, au fost organizate și desfășurate 538 de acțiuni operative, pe linia combaterii traficului de droguri, pentru a proba activitatea infracțională a 1.681 de persoane cercetate.
În cadrul activităților desfășurate, polițiștii din cadrul structurilor de combatere a criminalității organizate au pus în executare 1.830 de mandate de percheziție domiciliară, fiind reținute 953 de persoane, 639 de persoane arestate preventiv și la domiciliu, iar față de 141 de persoane a fost luată măsura controlului judiciar.
Anul acesta, au fost indisponibilizate aproape 2 tone de droguri, (aproape 930 de kilograme de droguri de mare risc și peste 1.000 de kilograme de droguri de risc), 1.741 de plante de canabis, 39.137 de comprimate, peste 630 de kilograme de masă vegetală verde alcătuită din masa plantelor și masa fragmentelor vegetale ce conțin THC (aproximativ 190 de kilograme de masă verde vegetală uscată).
Exemple:
1. Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Teleorma au documentat activitatea infracțională a două persoane, de 29 de ani și 22 de ani, cercetate pentru trafic internațional de droguri de risc și  trafic de droguri de risc.
Din probele administrate a rezultat că, la 10 iulie 2025, persoana de 29 de ani, aflată la acel moment pe teritoriul Spaniei, ar fi procurat aproximativ 53 de kilograme de canabis, pe care le-ar fi expediat spre România, prin intermediul unei firme de transport internațional, ascunse în interiorul unor obiecte de mobilier (canapele).
Ulterior, a revenit în România și a fost prinsă în flagrant delict, în municipiul București, în timp ce ar fi ridicat împreună cu o altă persoană în cauză, pachetele în care se afla ascuns drogul de risc, destinat comercializării.
Ulterior, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Teleorman a dispus măsura arestării preventive a persoanei reținute, pentru 30 zile.
2. Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Târgu Mureș au documentat activitatea infracțională a două persoane, de 28 și 39 de ani, cercetate pentru introducere în țară de droguri de risc și de mare risc, fără drept, trafic de droguri de risc, trafic de droguri de mare risc și deținere de droguri de risc și de mare risc, fără drept, în vederea consumului propriu.
Din probatoriul administrat în cauză a reieșit faptul că, în luna iulie 2025, persoana, de 39 de ani, ar fi procurat din Spania, aproximativ 170 de kilograme de canabis și 5 kilograme de cocaină, pe care le-ar fi introdus în țară, disimulate într-un transport de gresie și aparate de cafea.
Substanțele interzise, cu o valoare de piață de aproximativ 3 milioane de euro, descoperite în interiorul a 4 tonomate de cafea, au fost indisponibilizate la data de 17 iulie 2025, în cadrul unei acțiuni de prindere în flagrant delict, realizată de către polițiști, în județul Arad.
De asemenea, în sarcina aceleiași persoane s-a reținut că, la începutul lunii iunie 2025,  ar fi introdus în România, tot din Spania, aproximativ 80 de kilograme de canabis (drog de risc), pe care le-ar fi lăsat într-un depozit, situat în municipiul Cluj-Napoca.
Ulterior, cea de-a doua persoană cercetată, de 28 de ani, ar fi preluat din depozit aproximativ 23 de kilograme de canabis, pe care le-ar fi remis, în ziua următoare, unei alte persoane.
În acel context, la data de 4 iunie 2025, au fost reținute alte 3 persoane (aflate în arest preventiv), față de care se efectuează cercetări pentru comiterea infracțiunii de trafic de droguri de risc.
Probele administrate au relevat că acestea ar fi preluat, în scopul comercializării, o parte din cantitatea de canabis, două dintre acestea fiind prinse în flagrant delict în timp ce ar fi tranzacționat aproximativ 5 kilograme din acest drog de risc.
În cursul acțiunii au fost indisponibilizate alte 6,5 kilograme de canabis descoperite într-un apartament închiriat de către una dintre persoane, în municipiul Cluj-Napoca.
Totodată, pe parcursul perchezițiilor efectuate la data de 16 iulie 2025, de către polițiști și procurori, au fost descoperite și ridicate 250 de grame de canabis (drog de risc), o cantitate de substanță cristalină (drog de mare risc), precum și alte mijloace de probă.
3. Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Craiova au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de 34 de ani, cercetată pentru trafic de droguri de risc, trafic internațional de droguri de risc și instigare la fals material în înscrisuri oficiale, toate în formă continuată.
Din materialul probator administrat a rezultat că, pe parcursul lunii iulie 2025, persoana în cauză s-ar fi deplasat în Spania, de unde ar fi procurat aproximativ 48 de kilograme de canabis, pe care le-ar fi ascuns în patru colete și le-ar fi expediat către România prin intermediul unei firme de curierat.
Persoana cercetată ar fi revenit în țară, pe cale aeriană, fiind prinsă în flagrant delict, de către polițiști, la data de 23 iulie 2025, în localitatea Filiași, în timp ce ar fi ridicat, de la punctul de lucru al societății de curierat, două dintre colete, în care erau ascunse, printre diverse produse alimentare, 47 de pungi conținând peste 23 de kilograme canabis.
De asemenea, asupra sa au fost descoperite 3 cărți de identitate, dintre care două false.
4. Polițiștii Direcției de Combatere a Criminalității Organizate au documentat activitatea infracțională a două persoane, de 36 și 55 de ani, cercetate pentru infracțiunea de tentativă la trafic de droguri de mare risc.
Din probatoriul administrat a reieșit faptul că, începând cu luna aprilie 2025, persoanele cercetate ar fi amenajat într-o locație (depozit), din județul Brașov, un laborator de producție de droguri de mare risc.
De asemenea, acestea ar fi procurat mari cantități de substanțe chimice, din categoria precursorilor, ce ar fi urmat să fie utilizate în procesul de obținere de metamfetamină și MDMA.
În urma perchezițiilor domiciliare efectuate, au fost descoperite și ridicate 50 de kilograme de clorhidrat de calciu, 75 de kilograme de sodă caustică, 32 de bidoane a câte 25 de litri cu acid fosforic, recipiente de mari dimensiuni, din sticlă, un generator de curent, un reactor cu agitator mecanic, precum și alte recipiente din oțel prevăzute cu supape de presiune, 2 bidoane cu câte 20 de litri de alcool izopropilic, 12 pungi conținând PMK ethyl glycidate, butoaie de metal cu capacitate de 260 de litri fiecare conținând lichid, 16 saci în care erau cutii de carton ce conțineau saci din plastic cu substanță pulverulentă de culoare roz, mov, verde și alb.
În aceeași împrejurare, au fost descoperite obiecte purtând urme de substanță, înscrisuri, precum și alte mijloace de probă.
Raportat la substanțele și echipamentele descoperite în locațiile percheziționate, rezultă că ar fi urmat începerea producerii unor droguri de mare risc, astfel intervenția a avut loc înainte de a începe procesul de producție.
Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
17 decembrie 2025
17 decembrie 2025
Articole similare
Telefonul unui celebru interpret de muzică populară, dispărut după ce a cerut șoferului Bolt să-l pună la încărcat! Cristian Harhătă: „Am pierdut toată munca din ultimii 6 ani”
02:00
FOTO Telefonul unui celebru interpret de muzică populară, dispărut după ce a cerut șoferului Bolt să-l pună la încărcat! Cristian Harhătă: „Am pierdut toată munca din ultimii 6 ani”
„Prietenii lui Moș Crăciun” au mers și la Valerica Grăunte, o femeie care trăiește mai mult în întuneric. Bătrâna, imobilizată la pat, primește curent electric doar câteva ore pe zi
02:00
FOTO „Prietenii lui Moș Crăciun” au mers și la Valerica Grăunte, o femeie care trăiește mai mult în întuneric. Bătrâna, imobilizată la pat, primește curent electric doar câteva ore pe zi
Discuții aprinse între afacerist și director
02:00
Discuții aprinse între afacerist și director
Prietenii lui Moș Crăciun au poposit în casele bătrânilor din comuna Mironeasa. Zamfira Grigore, femeia izolată la marginea pădurii: „Vă mulțumesc din suflet că nu m-ați uitat”
02:00
FOTO Prietenii lui Moș Crăciun au poposit în casele bătrânilor din comuna Mironeasa. Zamfira Grigore, femeia izolată la marginea pădurii: „Vă mulțumesc din suflet că nu m-ați uitat”
Ion Turlara a izbucnit în lacrimi la vederea prietenilor lui Moș Crăciun. Bărbatul, imobilizat în scaun cu rotile, a împodobit bradul în așteptarea darurilor: „Vă rog să veniți și anul viitor, pentru că vă iubesc”
02:00
FOTO Ion Turlara a izbucnit în lacrimi la vederea prietenilor lui Moș Crăciun. Bărbatul, imobilizat în scaun cu rotile, a împodobit bradul în așteptarea darurilor: „Vă rog să veniți și anul viitor, pentru că vă iubesc”
După tragedia din Baza 3, polițiștii au „vânat” șoferii care nu dau prioritate pietonilor în municipiul Iași
02:00
FOTO După tragedia din Baza 3, polițiștii au „vânat” șoferii care nu dau prioritate pietonilor în municipiul Iași
Peste 10 milioane de lei cheltuie Primăria Podu Iloaiei pentru reabilitarea și eficientizarea termoenergetică a Colegiului Tehnic „Haralamb Vasiliu”
02:00
Peste 10 milioane de lei cheltuie Primăria Podu Iloaiei pentru reabilitarea și eficientizarea termoenergetică a Colegiului Tehnic „Haralamb Vasiliu”
Comuna Valea Lupului va beneficia de un sistem de supraveghere ultramodern! O parte dintre camere vor putea recunoaște plăcuțele de înmatriculare ale mașinilor
02:00
FOTO Comuna Valea Lupului va beneficia de un sistem de supraveghere ultramodern! O parte dintre camere vor putea recunoaște plăcuțele de înmatriculare ale mașinilor
Un bărbat din Iași a rămas fără laptop după ce l-a pus în easybox-ul Sameday din Alexandru cel Bun. „Sunt camere, au văzut cine l-a luat”
02:00
FOTO Un bărbat din Iași a rămas fără laptop după ce l-a pus în easybox-ul Sameday din Alexandru cel Bun. „Sunt camere, au văzut cine l-a luat”
Spitalul Clinic de Boli Infecțioase din Iași va cumpăra materiale sanitare și consumabile de peste 5,9 milioane de euro
02:00
Spitalul Clinic de Boli Infecțioase din Iași va cumpăra materiale sanitare și consumabile de peste 5,9 milioane de euro