Prima pagină » International » Atenție! Un copil a decedat după ce a jucat mai multe ore un joc video pe telefon
Atenție! Un copil a decedat după ce a jucat mai multe ore un joc video pe telefon

Atenție! Un copil a decedat după ce a jucat mai multe ore un joc video pe telefon

06 oct. 2020, 21:15,
în International

Un adolescent de 12 ani a făcut infarct și a murit după ce s-a jucat mai multe ore un joc video pe telefon. Părinții l-au găsit inconștient în camera lui, cu jocul rulând pe telefon. Autoritățile fac apel la părinți să monitorizeze cu atenție activitatea online a copiilor lor.

Băiatul de 12 ani, din Egipt, obișnuia să petreacă multe ore conectat în jocuri video pe telefon. Era pasionat de PUBG, un joc on-line, extrem de popular printre tineri, inclusiv în România. Ultima oară, activitatea de gaming prelungit i-a fost fatală copilului. Părinții băiatului spun că l-au găsit inconștient în camera sa cu jocul rulând pe telefon.

Alertați, au chemat ambulanța și copilul a fost transporat de urgență la spital

În urma investigațiilor făcute, medicii au declarat că adolescentul suferise un infarct și ar fi decedat înainte să ajungă la spital.

Băiatul era și supraponderal, iar infarctul s-ar fi produs din cauza creșterii accelerate a tensiunii arteriale, spun reprezentanții Departamentului de Urgenţă al Direcţiei de Sănătate din spitalul Al-Salam din Port Said, Egipt

Potrivit presei locale egiptene, după acest tragic incident, Centrul Al-Azhar a emis un avertisment cu privire la riscurile și dependențele la care sunt expuși copiii.

Specialiștii spun că, deși par accesibile și usor de folosit, jocurile video integrează metode psihologice complexe de manipulare pentru a încuraja dependența, violența și nevoia de validare, explorând mai ales, partea competitivă.

În paralel, autoritățile fac apel la părinți și profesori să conștientizeze riscurile și să monotorizeze cu atenție activitățile online a copiilor pentru a evita asemenea incidente.

În cazul adolescentului decedat procurorii egipteni au deschis o anchetă.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. “Nesăbuința Rusiei..”
NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. Două persoane au fost rănite, iar autoritățile analizează invocarea Articolului 4 al Alianței. O dronă rusească prăbușită la Galați a provocat primele reacții oficiale ale NATO după ce un bloc de locuințe din România a fost […]
NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. “Nesăbuința Rusiei..”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
30 mai 2026
30 mai 2026