Prima pagină » Actualitate » Bogdan Olteanu a fost condamnat la 5 ani de închisoare

Bogdan Olteanu a fost condamnat la 5 ani de închisoare

29 oct. 2020, 10:28,
Cristian ZAVASTIN în Actualitate

Fostul viceguvernator BNR Bogdan Olteanu a fost condamnat la 5 ani de închisoare în dosarul traficului de influenţă în favoarea lui Sorin Ovidiu Vîntu.

Bogdan Olteanu va ajunge astăzi după gratii, după ce Curtea de Apel Bucureşti l-a condamnat la 5 ani de închisoare pentru trafic de influenţă. Decizia magistraţilor este definitivă.

„Reduce pedeapsa principală aplicată inculpatului Olteanu Bogdan pentru infracţiunea de trafic de influenţă (…) de la 7 ani închisoare la 5 ani închisoare, menţinând pedepsele complementare şi accesorii aplicate aceluiaşi inculpat prin sentinţa apelată. (…) Deduce din pedeapsa principală de 5 ani închisoare aplicată inculpatului perioada reţinerii, a arestării preventive şi a arestului la domiciliu, de la 29.07.2016 la 20.10.2016, inclusiv”, se arată în minuta instanţei.

Bogdan Olteanu, condamnat în primă instanță la 7 ani de închisoare

În data de 24 decembrie 2019, magistrații de la Tribunalul Bucureşti l-au găsit vinovat pe fostul lider PNL, Bogdan Olteanu, fost preşedinte al Camerei Deputaţilor, că ar fi primit de la omul de afaceri Sorin Ovidiu Vîntu un milion de euro pentru a-l mitui pe Liviu Mihaiu în funcţia de guvernator al Deltei Dunării. La fond, Bogdan Olteanu a fost condamnat la o pedeapsă de 7 ani de închisoare.

Pe 3 octombrie 2019, în ultimul cuvânt în faţa instanţei de fond, Bogdan Olteanu a negat acuzaţiile procurorilor DNA şi a spus că nu a primit bani de la Vîntu sau de la alte persoane, neexistând nicio comunicare cu privire la numirea lui Liviu Mihaiu în funcţia de guvernator al Deltei Dunării.

Bogdan Olteanu a declarat că toată lumea îl susţinea pe Liviu Mihaiu pentru funcţia de guvernator al Deltei Dunării, iar decizia de numire a fost luată de PNL şi Guvern.

DNA a cerut pedeapsa maximă pentru Bogdan Olteanu: 10 ani de închisoare

Procurorul de şedinţă de la Direcţia Naţională Anticorupţie a cerut pedeapsă maximă, de 10 ani de închisoare, pentru fostul preşedinte al Camerei Deputaţilor.

Bogdan Olteanu a fost trimis în judecată în 18 octombrie 2016 sub acuzaţia de trafic de influenţă, fiind acuzat de procurorii DNA că, în 2008 – pe vremea când era preşedinte al Camerei Deputaţilor – a primit de la omul de afaceri Sorin Ovidiu Vîntu un milion de euro şi sprijin electoral constând în servicii de marketing şi consultanţă, în schimbul intervenţiilor la premierul de la acea dată, Călin Popescu Tăriceanu, pentru numirea lui Liviu Mihaiu în funcţia de guvernator al Deltei Dunării.

Banii de la Sorin Ovidiu Vîntu ar fi ajuns printr-un intermediar la Bogdan Olteanu, fiind daţi în biroul acestuia din PNL, au arătat procurorii în rechizitoriu.

Transferul banilor ceruţi de Bogdan Olteanu ar fi fost făcut dintr-un cont bancar deschis în Cipru şi într-unul din Bulgaria, deschis de o firmă înregistrată în Delaware, Statele Unite. Din contul din Bulgaria, banii au fost retraşi în numerar în trei tranşe, în 28-30 octombrie 2008, au mai stabilit procurorii.

În toamna anului 2008, Bogdan Olteanu a participat la alegerile parlamentare, urmărind obţinerea unui mandat de deputat.

În ceea ce îl piveşte pe omul de afaceri Sorin Ovidiu Vîntu, omul de afaceri, în prezent încarcerat, a anunţat că şi-a recunoscut faptele, urmând a executa mandatul pe care îl va primi prin procedură simplificată.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
17 decembrie 2025
17 decembrie 2025
Articole similare
Război total între un grup de 7 locatari și o familie din Iași! Totul a pornit de la o mică neînțelegere și a ajuns la un scandal de amploare, cu străzi blocate, camere de supraveghere și dosare penale
02:00
FOTOVIDEO Război total între un grup de 7 locatari și o familie din Iași! Totul a pornit de la o mică neînțelegere și a ajuns la un scandal de amploare, cu străzi blocate, camere de supraveghere și dosare penale
O cunoscută companie aeriană recrutează stewardese la Iași. Salariile sunt de peste 3.000 de dolari/lună
02:00
O cunoscută companie aeriană recrutează stewardese la Iași. Salariile sunt de peste 3.000 de dolari/lună
Pericolul de pe trotuarele din Iași! Un copil de 10 ani a fost lovit violent de o trotinetă, după ce a plecat de la școală
02:00
FOTOVIDEO Pericolul de pe trotuarele din Iași! Un copil de 10 ani a fost lovit violent de o trotinetă, după ce a plecat de la școală
Telefonul unui celebru interpret de muzică populară, dispărut după ce a cerut șoferului Bolt să-l pună la încărcat! Cristian Harhătă: „Am pierdut toată munca din ultimii 6 ani”
02:00
FOTO Telefonul unui celebru interpret de muzică populară, dispărut după ce a cerut șoferului Bolt să-l pună la încărcat! Cristian Harhătă: „Am pierdut toată munca din ultimii 6 ani”
„Prietenii lui Moș Crăciun” au mers și la Valerica Grăunte, o femeie care trăiește mai mult în întuneric. Bătrâna, imobilizată la pat, primește curent electric doar câteva ore pe zi
02:00
FOTO „Prietenii lui Moș Crăciun” au mers și la Valerica Grăunte, o femeie care trăiește mai mult în întuneric. Bătrâna, imobilizată la pat, primește curent electric doar câteva ore pe zi
Discuții aprinse între afacerist și director
02:00
Discuții aprinse între afacerist și director
Prietenii lui Moș Crăciun au poposit în casele bătrânilor din comuna Mironeasa. Zamfira Grigore, femeia izolată la marginea pădurii: „Vă mulțumesc din suflet că nu m-ați uitat”
02:00
FOTO Prietenii lui Moș Crăciun au poposit în casele bătrânilor din comuna Mironeasa. Zamfira Grigore, femeia izolată la marginea pădurii: „Vă mulțumesc din suflet că nu m-ați uitat”
Ion Turlara a izbucnit în lacrimi la vederea prietenilor lui Moș Crăciun. Bărbatul, imobilizat în scaun cu rotile, a împodobit bradul în așteptarea darurilor: „Vă rog să veniți și anul viitor, pentru că vă iubesc”
02:00
FOTO Ion Turlara a izbucnit în lacrimi la vederea prietenilor lui Moș Crăciun. Bărbatul, imobilizat în scaun cu rotile, a împodobit bradul în așteptarea darurilor: „Vă rog să veniți și anul viitor, pentru că vă iubesc”
După tragedia din Baza 3, polițiștii au „vânat” șoferii care nu dau prioritate pietonilor în municipiul Iași
02:00
FOTO După tragedia din Baza 3, polițiștii au „vânat” șoferii care nu dau prioritate pietonilor în municipiul Iași
Peste 10 milioane de lei cheltuie Primăria Podu Iloaiei pentru reabilitarea și eficientizarea termoenergetică a Colegiului Tehnic „Haralamb Vasiliu”
02:00
Peste 10 milioane de lei cheltuie Primăria Podu Iloaiei pentru reabilitarea și eficientizarea termoenergetică a Colegiului Tehnic „Haralamb Vasiliu”