Prima pagină » National » Ilie Bolojan explică de ce pensiile speciale nu sunt încă în vizorul Guvernului
Ilie Bolojan explică de ce pensiile speciale nu sunt încă în vizorul Guvernului

Ilie Bolojan explică de ce pensiile speciale nu sunt încă în vizorul Guvernului

02 iul. 2025, 21:00, 3 ,
Redacția BZI în National

Într-o conferință de presă susținută miercuri, 2 iulie, la Palatul Victoria, premierul Ilie Bolojan a abordat deschis și sincer provocările cu care se confruntă Guvernul în lupta pentru redresarea economică a României. Întrebat de jurnaliști cum intenționează să recâștige încrederea cetățenilor, mai ales în contextul unor măsuri fiscale care vor lovi în primul rând populația obișnuită, șeful executivului a admis că există o presiune uriașă pentru adoptarea unor măsuri urgente și structurale, dar a subliniat că corectarea inechităților sociale este un proces de durată.

„Componentele care țin de echitate, de corectarea unor nedreptăți nu pot fi luate de pe o zi pe alta, ele necesită modificări legislative și timp pentru implementare,” a explicat premierul.

Acesta a precizat că măsurile anunțate în primul pachet de corecție bugetară răspund nevoii stringente de a stabiliza finanțele țării și de a evita intrarea în incapacitate de plată.

Ce spune Bolojan despre decalajul dintre măsurile pentru cetățeni și cele pentru pensii speciale

În cadrul declarației sale, Ilie Bolojan a făcut și o dezvăluire surprinzătoare despre existența unor structuri administrative care încă produc dezechilibre majore în bugetul public.

„Am descoperit zilele trecute un nou comitet special, pe lângă cel de la Eximbank, care analizează investițiile străine în România. Orice investitor trebuie să plătească o taxă de 10.000 de euro pentru un aviz emis de o comisie de 11 persoane, iar pentru fiecare ședință aceste persoane primesc 30% din salariul unui ministru. Dacă țin trei ședințe pe lună, asta înseamnă încă un salariu integral, doar pentru această activitate. Toate aceste privilegii sunt însă stabilite prin lege, iar modificarea lor necesită implicarea Parlamentului,” a subliniat premierul.

Referindu-se la măsurile de echitate și corectare a nedreptăților sociale, Bolojan a asigurat că acestea vor face parte din următoarele două pachete legislative, care vor fi implementate imediat ce cadrul legal și politic o va permite.

„Știm că aceste inechități sunt percepute de cetățeni ca fiind sfidătoare și pe bună dreptate. De aceea, suntem hotărâți să le corectăm, trimitem Corpul de Control oriunde găsim nereguli și vom lua măsuri ferme, inclusiv judiciare, așa cum am făcut și în cazul companiilor de stat ca Salrom sau Apelor Române,” a mai spus Bolojan.

În privința calendarului adoptării acestor măsuri, premierul a precizat că al doilea pachet fiscal ar putea fi introdus în Parlament în sesiunea extraordinară, prin asumarea răspunderii guvernului, dar în cazul în care acest lucru nu va fi posibil, adoptarea va trebui amânată până în sesiunea ordinară de toamnă.

„Cu cât adoptăm mai repede aceste măsuri, cu atât este mai bine pentru România,” a încheiat șeful guvernului.

Un alt anunț important făcut de premier a vizat restructurarea cotei TVA. În locul celor trei cote existente acum (5%, 11% și 19%), guvernul propune reducerea lor la doar două niveluri: 11% și 21%. La cota redusă vor rămâne medicamentele, alimentele, apa pentru irigații, cărțile, lemnele de foc și energia termică. Sectorul HoReCa va păstra temporar cota redusă de 11%, însă aceasta va fi reevaluată la finalul lunii octombrie pentru o posibilă majorare la 21%.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator
Două seisme extrem de puternice, produse la interval de doar câteva zeci de secunde, au zguduit violent nordul Venezuelei, provocând prăbușirea mai multor clădiri, blocarea infrastructurii critice și un val de panică generalizată. Până în acest moment, autoritățile au confirmat oficial decesul a cel puțin 32 de persoane și rănirea altor 700, însă operațiunile de […]
Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
27 iunie 2026
27 iunie 2026