Prima pagină » Actualitate » S-au anunțat primele măsuri din pachetul de măsuri economico-sociale „Sprijin pentru România” – LIVE VIDEO
S-au anunțat primele măsuri din pachetul de măsuri economico-sociale

S-au anunțat primele măsuri din pachetul de măsuri economico-sociale „Sprijin pentru România” – LIVE VIDEO

14 apr. 2022, 13:50,
în Actualitate

Briefing de presă la finalul ședinței de Guvern susținut de ministrul Dezvoltării, Attila-Zoltán Cseke, ministrul Culturii, Lucian Romașcan, și purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Cărbunaru din data de 14 aprilie.

„Astăzi, în cadrul ședinței de guvern, au fost adoptate mai multe decizii. Printre ele, deja, iată primele măsuri din pachetul de măsuri economico-sociale „Sprijin pentru România”, prin care guvernul va veni în ajutorul atât al mediului de afaceri, întreprinzătorilor, cât și în sprijinul cetățenilor, în privința costurilor contractelor de achiziție publică sectoriale sau de concesiune, acorduri cadru. Au fost luate decizii importante pentru constructorii care lucrează pe șantiere din România, în zona infrastructurii mari, școli, spitale și alte lucrări de utilitate publică susținute de bugetul României”, a precizat Dan Cărbunaru.

Ministrul Dezvoltării, Attila-Zoltán Cseke a declarat că în ultima perioadă, s-au prelevat date statistice privind numărul contractelor publice ce a cunoscut creșteri nu numai pe partea materialelor de construcții, dar şi pe partea de transport.

„În cazul în care guvernul nu ar fi intervenit cu această ordonanță de urgență, exista riscul blocării anumitor contracte, anumitor investiții, intrarea în faliment a anumitor antreprenori. Categoric, guvernul își dorește ca aceste construcții contractate din bugetul de stat să continue, astfel încât Ministerul Dezvoltării a propus și Guvernul a fost de acord cu această ordonanță de urgență. În ceea ce priveşte creșterile de prețuri semnalate, vă dau câteva exemple: prețul metalului a crescut cu 70% în perioada ianuarie – martie 2022, cimentul, la fel, în această perioadă, cu 20%, iar manopera a înregistrat creșteri în aceste luni. La fel, energie electrică, motorina, bitumul, fierul, lemnul, cărămida, toate sunt în ultimul an în creștere și a fost necesară această măsură.

Noua ordonanță de urgență se va aplica și contractelor care erau în procedură de achiziție în momentul adoptării Ordonanței de Guvern 15 de la sfârșitul lunii august anul trecut, care nu a intervenit pe aceste proceduri. Deci, vom putea ajusta și acele contracte care erau atunci în licitații la sfârșitul lunii august, dar nu era încă un ofertant declarat câștigător. Se vor ajusta și contractele a căror procedură de achiziție publică este în derulare și nu s-au depus încă ofertele, respectiv sunt în derulare aceste proceduri, dar s-au depus deja ofertele, dar nu avem încă un ofertant declarat câștigător.

De asemenea, se va aplica și contractelor în derulare care nu au clauză de ajustare, respectiv și celor care au clauză de ajustare prevăzută pe baza Ordonanței 15 de anul trecut, dar această clauză nouă reglementată prin ordonanţa de urgență adoptată astăzi este mai favorabilă, acoperă mai bine realitățile din piață. Proiectul de ordonanţă de urgență nu se aplică contractelor care sunt încheiate și sunt finanțate pe fonduri europene, pentru care ajustările de preț vor fi avute în vedere în perioada următoare. Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene lucrează la un proiect de act normativ pentru acoperirea acestora din fonduri europene, în așa fel încât ajustările să aibă loc pe fonduri europene. Referitor la contractele de lucrări publice, profitul antreprenorului și proiectarea nu se ajustează, cu excepția proiectelor sau elementelor de proiectare pe infrastructura de transport de interes naţional.

În mod practic, ajustarea are loc pe restul contractului de executat, pe baza unui act adițional care se încheie între antreprenor și autoritatea contractantă, iar finanțarea vine de la bugetul de stat. Ajustarea are loc ori de câte ori o factură este depusă de către antreprenor la autoritatea contractantă. Este un mecanism care a funcționat foarte bine și pe Ordonanta 15 și pe care îl vom continua și pe această procedură nouă. Vom folosi indicele global în construcții, care este un indice diseminat de INS și care lunar ne dă un anumit procent cu care putem să înmulțim partea de ajustat din factura respectivă care se depune de către antreprenor. E un mecanism cunoscut atât de către antreprenor, cât și de autoritatea locală. Evident, Ministerul Dezvoltării va face expertiza de specialitate, dacă va fi nevoie.

Nu în ultimul rând, aș spune că suma ce va fi alocată din bugetul de stat pentru această măsură de sprijin a economiei și continuarea investițiilor de lucrări publice este de 1,77 de miliarde lei. S-a prevăzut în ordonanța de urgență, ca, până la rectificare, ordonatorii principali de credite să poată reașeza între programe și să facă virări de credite bugetare, astfel încât acolo unde este nevoie imediat, să se dea această finanțare în plus, această ajustare în plus să se regăsească și în bani și în resurse financiare”, a declarat ministrul Attila-Zoltán Cseke.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Elevii cu media 10 la Evaluarea Națională și Bacalaureat primesc premii în bani. Ce sume acordă statul în 2026
Elevii care au obținut media 10 la Evaluarea Națională și Bacalaureat vor primi premii în bani din partea statului. Guvernul a aprobat acordarea a 2.000 de lei pentru absolvenții de gimnaziu și 5.000 de lei pentru absolvenții de liceu cu rezultate perfecte. Elevii cu media 10 la Evaluarea Națională și Bacalaureat primesc premii în bani […]
Elevii cu media 10 la Evaluarea Națională și Bacalaureat primesc premii în bani. Ce sume acordă statul în 2026

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
13 iunie 2026
13 iunie 2026