Prima pagină » Actualitate » Cangur alb, în libertate pe străzile din București! Animalul îi aparține lui Nuțu Cămătaru
Cangur alb, în libertate pe străzile din București! Animalul îi aparține lui Nuțu Cămătaru

Cangur alb, în libertate pe străzile din București! Animalul îi aparține lui Nuțu Cămătaru

12 feb. 2025, 16:20,
Redacția BZI în Bzi.ro

Un incident neobișnuit a avut loc miercuri, 12februarie, în cartierul Rahova din București, unde un pui de cangur alb a fost surprins țopăind liber pe străzi.

Imaginile cu animalul exotic au devenit rapid virale pe rețelele sociale, stârnind curiozitatea bucureștenilor.

Cum a ajuns cangurul pe străzi

Poliția Capitalei a fost sesizată în jurul orei 11:20 despre prezența neobișnuită a cangurului pe o stradă din Sectorul 5, lângă Parcul Humulești. Oamenii legii s-au deplasat de urgență la fața locului, împreună cu polițiști din cadrul Serviciului pentru Protecția Animalelor, confirmând incidentul.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by sarpili.haidee 🐍 (@sarpili.haidee)

În urma verificărilor, s-a stabilit că animalul a scăpat din curtea lui Ion Balint, cunoscut ca Nuțu Cămătaru, în timp ce i se făcea curățenie în țarc. Cangurul a fost recuperat rapid de proprietar și verificat de un medic veterinar, care a constatat că nu prezenta leziuni.

Poliția a anunțat că efectuează verificări privind legalitatea deținerii animalului, dar și pentru a stabili exact cum a ajuns acesta pe străzi.

Nuțu Cămătaru și ferma sa exotică

Nuțu Cămătaru nu este la prima situație controversată legată de deținerea de animale exotice. În septembrie 2024, polițiștii au descins la ferma sa din Sectorul 5, unde au găsit maimuțe, păsări răpitoare, o cămilă și un alt cangur alb. Perchezițiile au fost efectuate într-un dosar privind furtul unui cal de rasă, care însă nu a fost găsit la locație.

Acesta nu este singurul caz de cangur evadat în lume. În 2019, un cangur alb pe nume Willy Wonka a reușit să scape din curtea proprietarei sale din Insulele Aland, o regiune autonomă a Finlandei. Incidentul a perturbat traficul local, după ce animalul s-a speriat de un fulger și a sărit gardul.

Deși astfel de cazuri sunt rare, ele ridică întrebări serioase despre deținerea animalelor exotice și măsurile necesare pentru a preveni astfel de incidente. Autoritățile urmează să stabilească dacă Nuțu Cămătaru avea dreptul legal să țină un cangur în București.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator
Două seisme extrem de puternice, produse la interval de doar câteva zeci de secunde, au zguduit violent nordul Venezuelei, provocând prăbușirea mai multor clădiri, blocarea infrastructurii critice și un val de panică generalizată. Până în acest moment, autoritățile au confirmat oficial decesul a cel puțin 32 de persoane și rănirea altor 700, însă operațiunile de […]
Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
27 iunie 2026
27 iunie 2026