Prima pagină » International » Capturarea lui Nicolas Maduro declanșează represalii: forțe paramilitare și arestări în întreaga țară
Capturarea lui Nicolas Maduro declanșează represalii: forțe paramilitare și arestări în întreaga țară

Capturarea lui Nicolas Maduro declanșează represalii: forțe paramilitare și arestări în întreaga țară

06 ian. 2026, 13:40,
Redacția BZI în International

După capturarea surprinzătoare a președintelui Nicolás Maduro de către forțele americane, Venezuela a intrat într-o perioadă de tensiune extremă. Regimul condus de fosta adjunctă a lui Nicolás Maduro, Delcy Rodríguez, a impus o stare de urgență și a lansat o campanie de represiune împotriva celor care ar putea sprijini acțiunile Statelor Unite.

Un decret oficial, datat 3 ianuarie și publicat luni, 5 ianuarie, în Monitorul Oficial, ordonă autorităților să „înceapă imediat căutarea și arestarea oricărei persoane implicate în promovarea sau sprijinirea atacului armat al SUA împotriva teritoriului republicii”, notează Financial Times.

Conform acelui decret, trupe paramilitare, cunoscute sub numele de colectivos, au fost desfășurate pe străzile din Caracas și au instalat puncte de control, supraveghind capitala pentru a împiedica manifestările publice de bucurie sau protest împotriva regimului. Autoritățile au început verificarea telefoanelor cetățenilor pentru a detecta eventuale dovezi de sprijin pentru acțiunile Statelor Unite.

Regimul venezuelean înăsprește controlul

Un activist pentru drepturile omului din Caracas a descris situația ca fiind „semnificativ mai tensionată”, arătând că autoritățile controlează aproape fiecare colț al capitalei. Forțele paramilitare se află sub controlul ministrului de interne, Diosdado Cabello, un membru al facțiunii radicale a regimului care supraveghează și poliția.

Între timp, Delcy Rodríguez a fost învestită oficial în funcția de președinte interimar al Venezuelei, cu sprijinul fratelui său, Jorge, președinte al Adunării Naționale și următorul în linia de succesiune conform Constituției. Evenimentul a fost salutată de ambasadorii Rusiei, Chinei și Iranului, în timp ce comunitatea internațională și opoziția locală au privit cu îngrijorare.

Represiunea împotriva presei a fost rapidă: 14 jurnaliști și lucrători media (dintre care 11 străini) au fost reținuți temporar de forțele de securitate înainte de eliberare. Reporterul Carlos Barragán și echipa sa, de la rețeaua columbiană Caracol, au fost ținuți aproape două ore pentru interogatoriu, sub supravegherea Direcției Generale de Contrainformații Militare. Alte detalii despre identitatea și locația jurnaliștilor reținuți rămân necunoscute, familiile lor temându-se de represalii.

În estul Caracasului, un bastion al opoziției, străzile au rămas în mare parte pustii, iar cetățenii se tem să manifeste orice bucurie sau protest.

„Nu putem sărbători nimic. Dacă sărbătorim, colectivos ar putea să ne omoare”, a declarat anonim o locuitoare din cartierul Chacao, citată de Financial Times.

Lidera opoziției, María Corina Machado, a avertizat asupra situației „cu adevărat alarmante”, cerând ca guvernul SUA și comunitatea internațională să urmărească atent evoluțiile și să susțină o tranziție democratică. Machado a acuzat-o pe Rodríguez că este responsabilă de tortură, persecuție, corupție și trafic de droguri și a subliniat legăturile acesteia cu Rusia, China și Iran.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Cristian Ghinea, de la USR, anunță marea lovitură! „Ilie Bolojan ar putea prelua REPER, partidul lui Cioloș“
Senatorul Cristian Ghinea, de la USR, anunță marea lovitură. Acesta a vorbit, într-un podcast, despre un posibil scenariu politic pentru alegerile din 2028, în care Ilie Bolojan ar putea deveni figura centrală a unui nou pol electoral. Cristian Ghinea, de la USR, anunță marea lovitură: Ilie Bolojan își ia partid Senatorul Cristian Ghinea, de la […]
Cristian Ghinea, de la USR, anunță marea lovitură! „Ilie Bolojan ar putea prelua REPER, partidul lui Cioloș“

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
14 aprilie 2026
14 aprilie 2026