Prima pagină » National » Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a anunţat că vrea să scadă nivelul de compensare
Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a anunţat că vrea să scadă nivelul de compensare

Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a anunţat că vrea să scadă nivelul de compensare

02 sept. 2025, 19:41,
Redacția BZI în National

Este confuzie în rândul pacienţilor cu boli cronice după ce Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a anunţat că vrea să scadă nivelul de compensare în cazul medicamentelor pentru inimă sau pentru afecţiuni oncologice. Ministrul Sănătăţii a declarat că reprezentanţii CNAS s-au grăbit cu acest anunţ şi dă asigurări că pacienţii nu vor plăti niciun ban în plus pentru tratamente. O astfel de măsură i-ar putea determina pe pacienţi să renunţe la tratamentele vitale, atrag atenţia medicii. Asta în situaţia în care vieţile multorbolnavii cronici depind de cel puţin două tratamente compensate.

Doamna Constanţa are 61 de ani, iar viaţa ei depinde de tratamentul oncologic pe care şi-l ridică periodic din farmacie. O scădere a nivelului de compensare în cazul medicamentor ar înseamna o pavară uriaşă pe bugetul familiei.

„Compensate iau două. Am gratuit pe oncologie și compensate două, dar soțul meu ia multe. O cutie așa. Ne uimesc toate prețurile astea care cresc ca din apă. Sunt foarte, foarte scumpe. Mi se pare aberant ceea ce se întâmplă”, a explicat doamna Constanța pentru Antena 3 CNN.

Îngrijorarea în rândul bolnavilor a început la scurt timp după ce reprezentanţii Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS) au anunţat că vor să scădea nivelul de compensare în cazul medicamentelor.

Ministrul Sănătăţii nu este însă de acord

Ministrul Sănătăţii nu este însă de acord cu această măsură.

„Din punctul meu de vedere, Casa Națională de Asigurări de Sănătate s-a grăbit puțin cu acel comunicat de presă. În perioada următoare nu se va modifica nimic în ceea ce privește lista de compensare, ca să spun altfel lucrurile: nu. Este aberant. De altfel, la o lună de zile după ce am pus CASS la pensionari, tot de la ei acum să scoatem bani?”, a spus ministrul Sănătății.

Asociația Producătorilor de Medicamente Generice din România a avertizat, într-un comunicat de presă, că peste 10 milioane de români vor plăti mai mult pentru medicamentele necesare. Asociația susține că aceștia vor fi nevoiți să suporte o co-plată mai mare pentru medicamentele de care au nevoie, între 6-500 RON / medicament /lună.

„Sperăm din tot sufletul că nu. Scăderea nivelului de compensare, după estimările noastre ar afecta aproximativ 10 milioane de pacienți cu boli cardiovasculare, metabolice, boli neurologice”, a spus și Daniel Bran de la Asociația Producătorilor de Medicamente Generice din România.

Lunar în această farmacie ajung până la 700 de pacienți pentru a-și ridica rețetele compensate, cei mai mulți sunt cu boli de inimă, diabet sau cu afecțiuni oncologice.

Pacienţii ar fi nevoiţi să plătească chiar şi sute de lei în plus pentru tratamentele vitale

Dacă ar scădea nivelul de compensare pacienţii ar fi nevoiţi să plătească chiar şi sute de lei în plus pentru tratamentele vitale. Pentru mulţi sumele sunt uriaşe și există riscul să renunţe la unele tratamente, spun specialiştii.

„Ar duce la un risc inacceptabil cardiovascular și o agravare a patologiei cardiovasculare pe care aceștia practic o au. Vorbim și de medicamente de colesterol, vorbim de medicamente care ar avea un rol atât în tratamentul patologiei cardiovasculare și a diabetului. Avem o medie de patru medicamente compensate pentru fiecare pacient în parte”, a explicat medicul cardiolog Claudiu Stoicescu.

În România, bolile de inimă reprezintă principala cauză de deces. Cel puţin 1 din 4 români are o afecţiune cardiovasculară.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator
Două seisme extrem de puternice, produse la interval de doar câteva zeci de secunde, au zguduit violent nordul Venezuelei, provocând prăbușirea mai multor clădiri, blocarea infrastructurii critice și un val de panică generalizată. Până în acest moment, autoritățile au confirmat oficial decesul a cel puțin 32 de persoane și rănirea altor 700, însă operațiunile de […]
Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
27 iunie 2026
27 iunie 2026