Preşedintele PNL Ludovic Orban, a declarat, în prezența lui Klaus Iohannis, că nu s-a aflat cine a tras în revoluţionari. Acesta a menționat că nu se cunoaşte adevărul despre violenţele din 10 august și nici cine a organizat Mineriadele și că „adevărul va ieși la suprafață. Lucrurile se vor schimba pentru că „la putere va veni în sfârșit o forță politică care respectă libertatea”. Asta în contextul în care Klaus Iohannis a anunțat că urmează un guvern PNL.
„Nu pot să uit că Revoluția, libertatea, democrația a plecat de la Timișoara mulțumită tinerilor și mai vârstnicilor curajoși, care au pus mai presus de viața lor libertatea fiecărui român. Suntem la 30 de ani de la Revoluție și este timpul să punem punct tranziției. După 30 de ani nu am aflat cine a tras în noi și cine este vinovat pentru cei peste 1000 de morți de la Revoluție.
Cine sunt cei care au organizat mineriadele
„Nici astăzi nu știm cine a dat ordinele ticăloase, care au transformat Jandarmeria, nu din instrument în slujba oamenilor, care să apere viața, integritatea fizică a fiecărui cetățean și au transformat Jandarmeria într-o armă de luptă împotriva cetățenilor“, a spus Ludovic Orban “, a precizat Orban.
Cel care urmează să fie desemnat a menționat că se va afla, până la urmă, adevărul despre Revoluție.
„V-o spun limpede, cine își imaginează că poate să mai rămână secret dosarul evenimentelor din 10 august se înșelă amarnic. Cine își imaginează că vom tolera la nesfârșit să nu aflăm cine sunt vinovați. Trebuie să știe că va veni vremea adevărului. Cine își imaginează că la nesfârșit vor fi ascunse identitățile celor care au omorât tineri, intelectuali, oameni civilizați în București. La mineriade. Adevărul va ieși la suprafață, așa cum uleiul iese la suprafața apei.
Democrația va învinge definitiv în România pentru că la putere va veni în sfârșit o forță politică, care respectă libertatea, drepturile fiecărui cetățean, demnitatea umană, care pune preț pe fiecare om în parte și care poate să ofere garanția fiecărui român, că poate să trăiască liber și să reușească în viață, aici, în țara lui, în România“, a mai spus Orban.