Babetele îşi fac o cruce mare şi se miră de câtă prostie poate exista încă pe lume! În bobor există o zicală: „Prostu’ nu e prost destul, dacă nu e şi fudul!” Mare vorbă! Ei bine, azi babetele cele bârfitoare vă prezintă un caz care, de n-ar fi teribil de amuzant, ar fi extrem de trist. Zâlele trecute, Arăgăzel Pompa s-a gândit el că nu ar strica să se dea în stambă, cum face cam de când s-a născut, de altfel. Astfel, ştiind că Bremăria urmează să premieze neşte târgoveţi care s-au suportat în cupluri mai bine de patru decenii, s-a gândit el în capul lui cel „ecceţional” că n-ar strica să… „fure” cumva sărbătoarea şi să premieze el cu o zi înainte neşte pensionari dintr-ăştia, pe care, cu o lingură de icre de crap şi două felii de mizel îi păcăleşti să stea la o poză (cu maimuţa!) la un restaurant! Dar ştiţi cum se mai zice pe la noi: „De unde nu-i nici Dumnezeu nu cere!” Ăsta e Arăgăzel şi atât poate!…