Prima pagină » Local » Cel mai cunoscut țepar din domeniul imobiliarelor a murit! Suferea de o boală incurabilă
Cel mai cunoscut țepar din domeniul imobiliarelor a murit! Suferea de o boală incurabilă

Cel mai cunoscut țepar din domeniul imobiliarelor a murit! Suferea de o boală incurabilă

18 mai 2026, 11:22, 6 ,
Redacția BZI în Local

Valentin Teleman, agent imobiliar din Iași acuzat de înșelăciune în domeniul imobiliar, a murit duminică, 17 mai 2026, din cauza unei boli incurabile.

Valentin Teleman, cunoscut pentru scandalurile imobiliare din Iași, a murit la 39 de ani

Valentin Teleman, cunoscut în Iași pentru activitatea sa controversată din domeniul imobiliar, a murit la vârsta de 39 de ani, după ce a suferit de o boală incurabilă. Înmormântarea va avea loc marți, 19 mai 2026, în localitatea Colțu Cornii, comuna Grozești, județul Iași.

De-a lungul anilor, numele său a apărut în mai multe dosare civile și proceduri de executare silită, fiind vizat de creditori și de proprietari de imobile.

În 2023, un autoturism aflat în proprietatea sa a ajuns la terți cumpărători, fără ca aceștia să fie informați că bunul era ipotecat. În aceeași perioadă, executorii judecătorești au derulat proceduri de executare asupra unor bunuri care îi aparțineau, inclusiv apartamente și un autoturism BMW X5 scos la licitație pentru recuperarea unor datorii bancare.

În unele cazuri, sume de peste 223.000 de lei au fost urmărite de creditori, bunurile fiind evaluate și scoase la vânzare prin executare silită.

Totodată, acesta a fost acuzat de mai mulți proprietari că ar fi închiriat sau subînchiriat apartamente în regim hotelier fără acordul lor, iar în unele situații chiria sau utilitățile nu ar fi fost achitate.

În 2024, numele lui Teleman a reapărut în investigații jurnalistice, fiind menționat în legătură cu reluarea unor activități imobiliare prin intermediari, în contextul unor noi reclamații și litigii.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Incendiile devastatoare din Spania au evacuat peste 100.000 de oameni, inclusiv români. Mărturia unei conaționale: „Panica era generalizată”
Incendiile de vegetație din Spania au determinat evacuarea a peste 100.000 de persoane din apropierea Madridului, inclusiv români. Flăcările au distrus suprafețe întinse, iar autoritățile avertizează că temperaturile de peste 40 de grade vor îngreuna intervențiile. Peste 100.000 de persoane au fost evacuate din apropierea Madridului din cauza incendiilor de vegetație care afectează Spania, iar […]
Incendiile devastatoare din Spania au evacuat peste 100.000 de oameni, inclusiv români. Mărturia unei conaționale: „Panica era generalizată”
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
30 iulie 2026
30 iulie 2026
Articole similare