Prima pagină » International » Cinci noi arestări în cazul jafului de la Luvru. Bijuteriile de 88 de milioane de euro rămân dispărute
Cinci noi arestări în cazul jafului de la Luvru. Bijuteriile de 88 de milioane de euro rămân dispărute

Cinci noi arestări în cazul jafului de la Luvru. Bijuteriile de 88 de milioane de euro rămân dispărute

30 oct. 2025, 16:20, 3 ,
Redacția BZI în International

Ancheta privind spectaculosul jaf de la Muzeul Luvru, în care au fost furate bijuterii în valoare de 88 de milioane de euro, cunoaște o nouă etapă dramatică. Procurorul general din Paris, Laure Beccuau, a anunțat că cinci persoane au fost arestate, printre care și suspectul principal, cel considerat creierul operațiunii care a zguduit lumea culturală franceză.

Potrivit anchetatorilor, arestările au avut loc miercuri seară, 29 octombrie, simultan, în mai multe zone din regiunea pariziană.

„Unul dintre suspecți era în vizorul nostru de la început. Urmele sale ADN îl leagă direct de furtul comis”, a declarat procurorul general Beccuau pentru postul RTL.

În ciuda eforturilor uriașe, bijuteriile furate nu au fost încă recuperate.

Poliția franceză face noi arestări după jaful de la Luvru

Jaful a avut loc pe 19 octombrie, la primele ore ale dimineții. În doar opt minute, un grup de patru bărbați a reușit să pătrundă în galeria Apollon a Luvrului, folosind un camion cu platformă elevatoare și unelte de tăiere profesională. Au spart o fereastră, au forțat vitrinele și au dispărut pe două scutere înainte ca paza să poată reacționa.

În timpul fugii, hoții au scăpat pe jos coroana împărătesei Eugénie, una dintre piesele de mare valoare, deteriorată grav. Restaurarea acesteia, spun specialiștii, va fi o operațiune extrem de delicată.

Primii doi suspecți, în vârstă de 34 și 39 de ani, au fost arestați sâmbătă și plasați în arest preventiv. Unul dintre ei a fost prins pe aeroportul Roissy–Charles de Gaulle, încercând să fugă spre Algeria „fără bilet de întoarcere”.

Ambii sunt cunoscuți ai Poliției, cu antecedente pentru furt și alte infracțiuni minore. Avocații unuia dintre inculpați au declarat ironic că „există o discrepanță uriașă între amploarea cazului și viața absolut banală a clientului nostru”.

Cele cinci arestări noi, operate miercuri, includ persoane despre care procurorii cred că pot dezvălui detalii esențiale despre logistica jafului: planificarea, transportul și, mai ales, dispariția bijuteriilor.

„Aceste bijuterii nu pot fi vândute legal. Oricine le-ar cumpăra se face vinovat de complicitate”, a avertizat Laure Beccuau, lansând un apel public către cei implicați: „Încă mai este timp să le restituiți”.

Valoarea estimată a prăzii, 88 de milioane de euro, face din acest jaf unul dintre cele mai costisitoare din istoria modernă a Franței. În spatele său, anchetatorii suspectează o rețea organizată internațional, posibil cu ramificații în Africa de Nord.

Securitatea Luvrului, pusă sub semnul întrebării

Scandalul a declanșat o adevărată criză în Franța. Securitatea unuia dintre cele mai vizitate muzee din lume este acum intens criticată.

„Sistemele nu sunt la standardele actuale”, a declarat Laurent Lafon, președintele Comisiei pentru Cultură din Senatul francez, după o inspecție la muzeu.

Propunerea conducerii Luvrului de a instala un comisariat de poliție intern a stârnit controverse, prefectul Poliției din Paris opunându-se ferm.

Între timp, ministrul Culturii, Rachida Dati, a cerut un raport urgent privind lacunele de securitate, promițând că „responsabilii vor răspunde”.

Ancheta, la care participă peste 100 de polițiști și magistrați, continuă fără oprire. Jafurile de o asemenea complexitate nu sunt frecvente în Franța, iar specialiștii compară cazul Luvru cu celebrele „furturi de artă” care au inspirat filme de succes.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. “Nesăbuința Rusiei..”
NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. Două persoane au fost rănite, iar autoritățile analizează invocarea Articolului 4 al Alianței. O dronă rusească prăbușită la Galați a provocat primele reacții oficiale ale NATO după ce un bloc de locuințe din România a fost […]
NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. “Nesăbuința Rusiei..”
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
01 iunie 2026
01 iunie 2026