Prima pagină » National » Cine este cu adevărat vinovat? Fostul șef de la Spitalul Floreasca sparge tăcerea după demitere
Cine este cu adevărat vinovat? Fostul șef de la Spitalul Floreasca sparge tăcerea după demitere

Cine este cu adevărat vinovat? Fostul șef de la Spitalul Floreasca sparge tăcerea după demitere

07 aug. 2025, 22:20,
Redacția BZI în National

Tiberiu Paul Neagu, chirurg plastician cu experiență și fostul coordonator al Centrului de Arși de la Spitalul Floreasca, reacționează dur după ce a fost demis zilele trecute în urma unui scandal uriaș. Prin intermediul avocatului său, Neagu a trimis o notificare oficială Ministerului Sănătății, cerându-i ministrului Alexandru Rogobete să retracteze imediat „afirmațiile false, eronate și defăimătoare” care i-au afectat grav imaginea, reputația și onoarea.

Demisia sa a fost cerută de două ori de ministru și, în cele din urmă, a fost demis după ce în Centrul de Arși s-a declanșat un focar periculos de infecție cu Candida auris, o ciupercă multirezistentă, descoperită după ce o pacientă cu arsuri pe 70% din corp a fost transferată din România în Belgia, unde i s-a confirmat infecția.

Fostul șef al Centrului de Arși de la Floreasca dă replică dură ministrului Sănătății

În centrul acestui scandal, ministrul Alexandru Rogobete l-a acuzat pe Neagu de „iresponsabilitate crasă și nepăsare”, iar fostul șef al Centrului de Arși susține acum că aceste acuzații au fost lansate fără nici un fel de anchetă completă și doar pentru a crea presiune publică. El susține că declarațiile ministrului au fost „nedemne de un demnitar” și că au fost folosite în mod tendențios pentru a-i păta reputația în fața întregii țări și chiar pe plan internațional.

Tiberiu Paul Neagu arată în notificare că afirmațiile ministrului au dus la o avalanșă de articole și materiale media care prezintă un tablou fals și grav prejudiciabil la adresa sa. El susține că toate aceste acuzații au fost făcute înainte ca structurile abilitate să finalizeze anchetele și că presiunea publică exercitată asupra corpului de control a fost menită să influențeze rezultatele acestora.

Mai mult, Neagu afirmă că, în timpul crizei de la Centrul de Arși, el s-a aflat în concediu medical, pe care l-a prelungit, fapt care i-a fost reproșat dur de ministru printr-o postare publică pe Facebook, unde a fost catalogat drept arogant și indiferent față de problemele grave din spital.

Chirurgul Neagu cere ștergerea tuturor acuzațiilor false

După trei controale desfășurate la Centrul de Arși, dintre care două au confirmat existența focarului și au condus la demiterea lui Neagu, un al treilea control este încă în desfășurare, vizând autorizarea centrului pentru tratarea marilor arși.

În ciuda scandalului, Tiberiu Paul Neagu a refuzat să comenteze public acuzațiile, închizând telefonul reporterilor și evitând orice declarație oficială. Singura sa reacție publică a fost după demitere, când a declarat că nu se consideră responsabil pentru problemele semnalate și că acestea sunt efectul unor deficiențe sistemice și manageriale mult mai largi.

Acum, fostul șef de la Floreasca cere Ministerului Sănătății să elimine din spațiul public toate materialele care conțin afirmații despre el, susținând că acestea îi aduc prejudicii majore și îi cer să-și ceară scuze public.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Tensiuni explozive între SUA și Iran înainte de expirarea armistițiului. Amenințările lui Trump zguduie piețele petroliere
Tensiunile între SUA și Iran ating cote maxime înainte de expirarea armistițiului. Donald Trump lansează amenințări dure, iar prețul petrolului crește puternic. Situația din Orientul Mijlociu se degradează rapid, cu doar două zile înainte de expirarea armistițiului dintre Statele Unite și Iran. Relațiile dintre cele două state au revenit la un nivel critic, după un […]
Tensiuni explozive între SUA și Iran înainte de expirarea armistițiului. Amenințările lui Trump zguduie piețele petroliere

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
20 aprilie 2026
20 aprilie 2026