Fostul premier Marcel Ciolacu a criticat planurile unor membri ai Guvernului de a impune taxe asupra legumelor cultivate în anexe gospodărești, considerând că măsura este inutilă și profund nedreaptă pentru românii care muncesc cinstit.
Ciolacu, împotriva taxei pe solarii
„Este scandalos cum Bolojan și Nazare vor să ia și pielea de pe omul simplu, impozitând munca cinstită din sere și solarii! Mă voi bate împotriva acestei aberații în sprijinul tuturor cultivatorilor de legume din Buzău, așa cum am făcut, ca premier, pentru toți producătorii din țară când am decis menținerea scutirii de impozit pentru sere și solarii”, a scris Ciolacu pe Facebook.
Fostul premier și președinte PSD consideră că impunerea unor taxe pentru culturile din spații gospodărești nu aduce beneficii reale bugetului de stat și creează tensiuni sociale. „Dă senzația oamenilor că statul vrea doar să îi jupoaie!”, a adăugat Ciolacu, subliniind că în ultimii ani a depus eforturi pentru susținerea producției locale în sere și solarii.
„Îți bați joci de munca oamenilor”
Fostul premier a mai amintit sprijinul acordat de Ministerul Agriculturii, care a finalizat recent plata a 270 de milioane de lei pentru producătorii locali. Ciolacu a atras atenția că impozitarea acestor culturi ar anula efectele pozitive ale programelor de sprijin și ar favoriza importurile.
Și Grindeanu a criticat propunerea
Și președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că propunerea este inacceptabilă. „Resping categoric astfel de abordări fiscale care transformă efortul legitim de a echilibra finanțele țării într-o hăituială a românilor și într-o goană de a pune taxe pe tot ce mișcă în țara asta! Nu a fost nicio discuție în Coaliție cu privire la impozitarea serelor și solariilor!”
Grindeanu a anunțat că PSD va solicita o intervenție legislativă rapidă pentru a restabili scutirea de impozit pentru sere, solarii și alte anexe gospodărești, precizând că ministerele nu pot introduce măsuri fiscale neagreate politic.
„Astfel de abordări trebuie să înceteze! Vom reveni la forma anterioară a legii, astfel încât serele, solariile și alte asemenea anexe gospodărești să fie scutite de impozit”.
Bo.ii de la PSD, cu Ciolacu si Grindeanu in frunte, au imprumutat zeci de miliarde de euro la dobanzi imense pentru pensii speciale nesimtite si ca sa aiba ce fura, iar acum se dau sfinti. PSD – niste mafioti ana.lfabeti votati de pr.sti!
Mananci bureti cu polonicul. PNL-ul tau, care conduce de 20 ani, e usa de biserica, nu?
Ăștia de la PSDse opun de forma. De fapt sunt mana in mână cu ceilalți hoți și distrugători de țară
Dar ciorrrrrrrdeleul meeeeu ăăă,îîî pârț ce a făcut din 2019 începând cu doviduțu bețiv korban și continuîng cu pârrrrrrțu meeeeu urmat de dotore ăăă,îăîp îîî nau ciorrrrrrdit populimea în detrimentul mutalăului căcăwernator turist alături de pensați cu tampoane prin sfîrlă lgbtq-piride husre–bbă năpârcă de anonim–
gibonii sunt vaxxati CU cel putin cu 3 doze si le place sa consume banane . BANANA REPUBLIK
MERGE LA VOT CA SA O IA , A MIA OARA DIRECT IN BOT .
BOTANISTII , CRED CA VOTUL LOR CONTEAZA
INAINTE SA VA IA VIATA , CEEA CE MERITATI .
NU EXISTA CUVINTE CARE SA POATA DESCRIE CIT IMI ESTE SCIRBA DE VOI …..LASI SI PRIMITIVI ……IMI ESTE RUSINE DE VOI …..
borfasii PSD au votat DA la legea care introduce, de anul viitorul, impozitarea solariilor, serelor și silozurilor
Asa este.
boul ăsta de ciolacu a băgat țara in rahat și acum se dă fată mare !de-ar da d-zeu să te doară intr-adevăr in baston de deficitul țării !