Prima pagină » Eveniment-Social » Concurs pentru postul de director la Directia de Sanatate Publica Iasi
Concurs pentru postul de director la Directia de Sanatate Publica Iasi

Concurs pentru postul de director la Directia de Sanatate Publica Iasi

27 mart. 2017, 21:38,
Magda Olteanu în Eveniment-Social
a:3:{s:7:"site_id";i:1;s:6:"old_id";i:599162;s:8:"site_url";s:10:"www.bzi.ro";}
Agentia Nationala a Functionarilor Publici organizeaza concurs pentru ocuparea postului de director executiv adjunct la Directia de Sanatate Publica (DSP) Iasi. Postul a ramas vacant dupa ce, dr. Valeriu Chirica a renuntat la functie in urma cu aproape un an de zile. Acesta a fost numit director executiv adjunct interimar in luna mai 2015.

In luna ianuarie 2016 s-a inscris la concursul organizat de Agentia Nationala a Functionarilor Publici. Una dintre condiitiile obligatorii de participare la concurs era atunci vechimea in specialitatea studiilor necesare exercitarii functiei publice de minimum 3 ani. Medicul epidemiolog Valeriu Chirica implinea in luna ianuarie 2016 doar doi ani ca medic specialist. Dupa ce cotidianul BUNA ZIUA IASI a publicat un articol referitor la aceasta situatie, dr. Valeriu Chirica nu a mai participat la concurs.

La examenul care se va organiza in luna aprilie 2017 nu s-a inscris niciun angajat de la Directia de Sanatate Publica Iasi. Daca nu se va inscrie nimeni la concurs, probabil procedura va fi reluata. Pentru postul de director exectiv nu s-a mai organizat concurs din anul 2009, cand postul a fost preluat de dr. Vasile Cepoi. In luna ianuarie 2012, Cepoi renunta la functie si accepta postul de secretar de stat in Ministerul Sanatatii.

De cinci ani Vasile Cepoi ocupa diferite functii la Bucuresti, in prezent fiind presedintele Autoritatii Nationale de Management al Calitatii in Sanatate pentru o perioada de 5 ani (2015-2020), iar postul de director executiv la DSP Iasi nu va fi scos la concurs, conform legii functionarului public. Titularul postului este Cepoi si postul de director executiv este vacant temporar. Din luna mai 2015, dr. Liviu Stafie a fost numit in aceasta functie. 

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
24 decembrie 2025
24 decembrie 2025