Eveniment-Social

Concursul de informatică CNER Code, organizat la Iași. Iată care sunt premianții – FOTO

Publicat: 08 apr. 2024
_____ Vizualizări 0 Comentarii
Concursul de informatică CNER Code organizat la Iași. Iată care sunt premianții - FOTO
Manifestarea, inițiată în 2023, s-a desfășurat în parteneriat instituțional între Colegiul Național „Emil Racoviță”, Iași, centrele județene din Iași, Cluj, Gorj, Neamț, Prahova, Suceava și Vaslui

Concursul de Informatică „CNER CODE” – Principalul instrument de selecţie, antrenare şi promovare a valorilor rămâne competiţia.

Concursul de informatică CNER Code, organizat pe 6 aprilie 2024, a constituit etapa finală de verificare a competențelor obținute la cursurile CJEX Iași, Informatică pentru grupele claselor a IX-a și a X-a. Totodată, această manifestare reprezintă și un reper în pregătirea elevilor pentru etapa națională a Olimpiadei de Informatică.

Concursul de informatică CNER Code

Manifestarea, inițiată în 2023, s-a desfășurat în parteneriat instituțional între Colegiul Național „Emil Racoviță”, Iași, centrele județene din Iași, Cluj, Gorj, Neamț, Prahova, Suceava și Vaslui.

Caracterul remarcabil al  evenimentului este dat atât de calitatea și nivelul probelor competiției, cât și de rolul asumat de echipa de elevi performanți din clasele a XI-a, a XII-a în realizarea subiectelor și a testelor de evaluare, implicarea în  organizarea concretă: repartizare candidați, primirea candidaților și oferirea de răspunsuri – indicații necesare, organizarea festivității de premiere, preluarea de impresii și imagini (cu discreție și eficiență), sub coordonarea științifică și organizatorică a profesorilor Emanuela Cerchez și Marinel Șerban. Organizatorii adresează mulţumiri speciale domnului profesor Petru Simion Opriţa, de la Liceul „Regina Maria’ Dorohoi, pentru susţinerea acordată în organizarea concursilui, prin configurarea serverelor de concurs.

După susținerea probei, candidații s-au întâlnit cu comitetul științific al concursului, cu elevii realizatori ai subiectelor: Andrei Boacă (membru în lotul național de Informatică al României), Alin Răileanu, Ioan Floriștean, Ilinca Loghinoaia (medaliați la etapa națională a Olimpiadei de Informatică); împreună au analizat modalități variate de rezolvare și evaluare – punctare a soluțiilor, a rezolvărilor realizate.

Problemele au fost publicate pe platforma pbinfo.ro, devenind astfel accesibile tuturor elevilor din România, ca resursă pentru pregătirea lor de performanţă.

Evidențierea și premierea au fost realizate de comitetul științific, elevii premiați fiind încântați să primească diplomele și premiile de la colegii lor atât de experimentați, într-o atmosferă distinsă, dar, în același timp, colegială și de stimulare creativă.

Validarea nivelului înalt de pregătire și desfășurare a tuturor etapelor s-a realizat de către mentorii elevilor, profesorii Emanuela Cerchez și Marinel Șerban, alături de dl. prof.  Claudiu-Cristian Gorea-Zamfir, inspector de informatică, prof. dr. Mihaela Gotcu-Pîrpîlă, directorul Colegiului Naţional „Emil Racoviţă” și prof. Cristina Timofte, director CJEX Iași.

Concursul, derularea etapelor acestuia, implicarea elevilor, întreaga activitate a profesorilor coordonatori ai proiectului CNER Code  au fost apreciate de d-na prof. dr. Luciana Antoci, Inspector Școlar General al ISJ Iași; în acest cadrul festivității de premiere, Inspectoratul Școlar Județean, Iași a  acordat  diplome de excelență celor doi profesori mentori, ca recunoașterea a contribuției acestora în conturarea profilului unui tânăr informatician: un bun profesionist (ansamblu de rezultate ale învățării, cu relevanță directă), cu abilități de management de proiect, care presupun activități de analiză, conducere, delegare de competențe, negociere, comunicare, eficiență.

Premianţi

Clasa a IX-a

Nr. Nume si prenume elev Unitate Școlară/Centru de Excelență Rezultat
1 PĂTRAȘCU VLAD-GEORGE Colegiul Național Mihai Viteazul/Centrul Județean de Excelență Prahova Premiul I
2 ANINIȘ  ADRIANA CATRINEL Colegiul Național Spiru Haret Târgu Jiu Premiul I
3 PACHIȚANU MATEI Liceul Teoretic de Informatică „Grigore Moisil”, Centrul Județean de Excelență Iaşi Premiul I
4 SBORA IOAN-DAVID Colegiul Național Tudor Vladimirescu Târgu Jiu Premiul al II-lea
5 GRECU CONSTANTIN-RAREȘ Liceul Teoretic De Informatică „Grigore Moisil”, Centrul Județean de Excelență Iaşi Premiul al II-lea
6 TOMIȚĂ MIRCEA-ȘTEFAN Colegiul Național ”Ștefan Cel Mare”/ Centrul HLO!  Suceava Premiul al II-lea
7 TĂNASE VICTOR-ANDREI Colegiul National Mihai Viteazul/Centrul de Excelenţă Prahova Premiul al II-lea
8 COCU TUDOR Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” , Centrul Județean de Excelență Vaslui, Hlo Vaslui Premiul al III-lea
9 DRAGU IOAN ALEXANDRU Colegiul Naţional Mihai Viteazul/Centrul de Excelenţă Prahova Premiul al III-lea
10 FLOROIU MARIUS-CRISTIAN Colegiul Național Tudor Vladimirescu Târgu Jiu Premiul al III-lea
11 PUICĂ ȘTEFAN Liceul Teoretic „Emil Racoviță” , Centrul Județean de Excelență Vaslui, Hlo Vaslui Premiul al III-lea
12 CAUNIC RAREȘ-OCTAVIAN Liceul Teoretic De Informatică „Grigore Moisil”, Centrul Județean de Excelență Iaşi Premiul al III-lea
13 BOTA AVRAM  FLORIN CRISTIAN Liceul Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca/ Centrul Județean de Excelență Cluj Premiul al III-lea
14 ARDELEANU ARIS MATEI Colegiul Național Roman-Vodă, Roman Premiul al III-lea
15 BURLACU ANDREI-VALENTIN Colegiul National Mihai Viteazul/Centrul de Excelenţă Prahova Mențiune
16 MORARU ROBERT-MATEI Liceul Teoretic De Informatică „Grigore Moisil”, Centrul Județean de Excelență Iaşi Mențiune
17 GABĂRĂ SORIN-GABRIEL Colegiul Național „Emil Racoviţă”, Centrul Județean de Excelență Iaşi Mențiune
18 CIOBANU CASIAN Colegiul Național „Emil Racoviţă”, Centrul Județean de Excelență Iaşi Mențiune
19 POPICA GEORGE Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” , Centrul Județean de Excelență Vaslui, Hlo Vaslui Mențiune
20 PALADE ANDREI-RĂZVAN Colegiul Național ”Ștefan Cel Mare”/ Centrul HLO!  Suceava Mențiune
21 GEORGESCU MIHAI-ALIN Colegiul Național Tudor Vladimirescu Târgu Jiu Mențiune
22 HAMCIUC CLAUDIU-IOAN Liceul Teoretic De Informatică „Grigore Moisil”, Centrul Județean de Excelență Iaşi Mențiune
23 TAT DARIUS MARIAN Colegiul Național Roman-Vodă, Roman Mențiune

Clasa a X-a

Nr Nume si prenume elev Unitate școlară/Centru de Excelență Rezultat
1 DUMITRU ALEXANDRU Colegiul Național „Ion Luca Caragiale”, Ploiești / Centrul Județean de Excelență Prahova Premiul I
2 MAFTEI TUDOR Liceul Teoretic De Informatică „Grigore Moisil”, Cex Iaşi Premiul I
3 POINARU RAREȘ-AUREL Colegiul Național ”Ștefan Cel Mare”/ Centrul HLO! Suceava Premiul I
4 BURUIANĂ RAREȘ-ANDREI Colegiul Național „Emil Racoviţă”, Centrul Județean de Excelență Iaşi Premiul al II-lea
5 SALIAN SHAAN-ȘTEFAN Liceul Teoretic De Informatică „Grigore Moisil”, Centrul Județean de Excelență Iaşi Premiul al II-lea
6 LAIC ANDREI ȘTEFAN Colegiul Național Roman-Vodă, Roman Premiul al II-lea
7 IUORAS ANDREI Liceul Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca/ Centrul Județean de Excelență Cluj Premiul al II-lea
8 VASILIU DAVID Liceul Teoretic De Informatică „Grigore Moisil”, Centrul Județean de Excelență Iaşi Premiul al III-lea
9 NEGOIȚĂ  DEIVID-BOGDAN Colegiul Național Tudor Vladimirescu  Târgu Jiu Premiul al III-lea
10 IURIAN BOGDAN MATEI Liceul De Informatică „Tiberiu Popoviciu” Cluj-Napoca/ Centrul Județean de Excelență Cluj Premiul al III-lea
11 BĂLĂȘESCU TUDOR-MIHAI Liceul Teoretic De Informatică „Grigore Moisil”, Centrul Județean de Excelență Iaşi Premiul al III-lea
12 APOPUŢOAIE VLAD-CRISTIAN Liceul Teoretic „Emil Racoviță” , Centrul Județean de Excelență Vaslui, HLO Vaslui Premiul al III-lea
13 LUCA MATEI-GABRIEL Liceul Teoretic „Emil Racoviță” , Centrul Județean de Excelență Vaslui, HLO Vaslui Premiul al III-lea
14 NISTOR DORA-VALENTINA Liceul Teoretic De Informatică „Grigore Moisil”, Cex Iaşi Mențiune
15 NICOARA DARIUS FLORIN Liceul De Informatică „Tiberiu Popoviciu” Cluj-Napoca/ Centrul Județean de Excelență Cluj Mențiune
16 VLAD BOGDAN-CRISTIAN Liceul Teoretic De Informatică „Grigore Moisil”, Centrul Județean de Excelență Iaşi Mențiune
17 PLEȘESCU ALEXANDRU-ALBERT Liceul Teoretic De Informatică „Grigore Moisil”, Centrul Județean de Excelență Iaşi Mențiune
18 URSARU TUDOR-ALEXANDRU Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Centrul Județean de Excelență Iaşi Mențiune
19 SCRIPCARU DARIUS Liceul Teoretic „Emil Racoviță” , Centrul Județean de Excelență Vaslui, HLO Vaslui Mențiune
20 SAVIN ALEXANDRU-ȘTEFAN Liceul Teoretic De Informatică „Grigore Moisil”, Centrul Județean de Excelență Iaşi Mențiune
21 VERNICEANU DARIAN Liceul Teoretic De Informatică „Grigore Moisil”, Centrul Județean de Excelență Iaşi Mențiune
22 PLUGARU ȘTEFAN Colegiul Național „Emil Racoviţă”, Centrul Județean de Excelență Iaşi Mențiune

Profesori coordonatori: Emanuela Cerchez şi Marinel Şerban

Pagina concursului

Adauga un comentariu